Valresultat Kungälv 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Kungälv med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kungälv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.

Se Kungälv på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,3 %
Röstberättigade
31 549
Avgivna röster
27 843
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Kungälv

Riksdagsvalet 2010 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 13433,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 15626,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 4909,1 %
KDKristdemokraterna1 9657,1 %
CCenterpartiet1 8176,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7406,3 %
SDSverigedemokraterna1 7076,2 %
VVänsterpartiet1 2174,4 %
Övriga partier2761,0 %

Landstingsvalet 2010 i Kungälv

Landstingsvalet 2010 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna7 81229,5 %
MModeraterna7 52028,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3488,9 %
KDKristdemokraterna1 7476,6 %
CCenterpartiet1 6756,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4845,6 %
SPVGSPVG1 4195,4 %
SDSverigedemokraterna1 2564,7 %
VVänsterpartiet1 0393,9 %
Övriga partier2130,8 %

Kommunvalet 2010 i Kungälv

Kommunvalet 2010 i Kungälv: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 22130,5 %
MModeraterna6 95325,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 71410,1 %
CCenterpartiet1 8366,8 %
UtvPUtvP1 6966,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5545,8 %
KDKristdemokraterna1 5245,7 %
SDSverigedemokraterna1 4455,4 %
VVänsterpartiet9583,6 %
Övriga partier570,2 %

Partiernas utveckling i Kungälv 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kungälv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • KD
  • C
  • MP
  • SD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kungälv per valår
Parti200620102014201820222026
M26,0 %33,2 %26,1 %22,2 %20,5 %22,5 %
S33,2 %26,0 %26,9 %25,1 %28,1 %25,0 %
L8,8 %9,1 %6,6 %6,0 %5,1 %6,4 %
KD8,8 %7,1 %5,7 %7,7 %6,5 %7,0 %
C7,9 %6,6 %6,6 %8,7 %6,3 %6,8 %
MP4,4 %6,3 %6,4 %4,3 %4,3 %5,0 %
SD3,5 %6,2 %13,6 %18,6 %22,8 %20,4 %
V5,1 %4,4 %4,9 %6,2 %4,9 %5,3 %
Övr2,4 %1,0 %3,1 %1,3 %1,5 %1,5 %
Valdeltagande84,7 %88,3 %89,1 %90,6 %88,5 %89,2 %

Valdeltagande i Kungälv 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

80859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kungälv 2010

Så skiljer sig Kungälv från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 26,0 % i Kungälv mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +3,2
  • FP +2,0
  • KD +1,5
  • SD +0,5

Svagare än i riket

  • S −4,6
  • V −1,2
  • MP −1,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kungälv, från 26,0 % till 33,2 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,2 % till 26,0 % (−7,2).

  • M +7,3
  • S −7,2
  • SD +2,7
  • MP +1,9
  • KD −1,6
  • C −1,3
  • V −0,7
  • FP +0,3

Valdeltagande i Kungälv

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,3 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kungälv på plats 16 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Kungälv är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Kungälv 1 till 90,8 % i Hålta.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Marstrand (47,6 %) och sitt svagaste i Kungälv 1 (18,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 20, Socialdemokraterna i 6 av 26 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kungälv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,8 % i kommunvalet mot 33,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.

  • M −7,4
  • S +4,5
  • KD −1,5
  • FP +1,0
  • V −0,9
  • SD −0,8
  • MP −0,6
  • C +0,2

Största parti i Kungälv sedan 2006

Största parti har skiftat i Kungälv under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Kungälv per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,0 %89,2 %
2022Socialdemokraterna28,1 %88,5 %
2018Socialdemokraterna25,1 %90,6 %
2014Socialdemokraterna26,9 %89,1 %
2010Moderaterna33,2 %88,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %84,7 %

Valresultat per valdistrikt i Kungälv 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Kungälv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kungälv, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HarestadM30,7 %S29,0 %88,6 %
HåltaM34,0 %M24,4 %90,8 %
KarebyM35,0 %M28,0 %89,0 %
Kungälv 1S40,4 %S47,2 %77,3 %
Kungälv 2S46,8 %S50,3 %78,4 %
Kungälv 3S44,5 %S50,7 %78,0 %
Kungälv 4M34,6 %M26,5 %89,5 %
Kungälv 5M33,6 %S32,4 %86,0 %
Kungälv 6M35,5 %M27,2 %82,3 %
Kungälv 7S31,9 %S36,4 %84,6 %
Kungälv 8M30,3 %S32,8 %86,3 %
Kungälv 9S29,3 %S32,9 %88,2 %
Kungälv 10S30,8 %S38,8 %89,1 %
Kungälv 11M30,1 %S35,2 %88,2 %
LyckeM43,0 %M32,2 %88,0 %
MarstrandM47,6 %M32,9 %83,6 %
Romelanda 1M29,3 %S28,3 %86,8 %
Romelanda 2M32,9 %S30,7 %86,4 %
Solberga 1M35,9 %M34,7 %88,3 %
Solberga 2M40,6 %M32,2 %88,8 %
Torsby 1M31,9 %S28,1 %85,4 %
Torsby 2M32,8 %S25,4 %87,3 %
Ytterby 1M41,4 %M33,0 %89,5 %
Ytterby 2M33,7 %S34,9 %84,5 %
Ytterby 3M34,4 %S30,1 %90,7 %
Ytterby 4M32,0 %S33,4 %84,4 %

Utforska valdistrikten i Kungälv på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010