Valresultat Partille 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Partille med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Partille ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 25 730
- Avgivna röster
- 22 355
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 495 | 33,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 485 | 24,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 213 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 690 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 562 | 7,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 291 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 137 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 892 | 4,0 % |
| Övriga partier | 371 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 781 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 741 | 26,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 377 | 10,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 693 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 198 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 149 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 042 | 4,8 % |
| SPVGSPVG | 727 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 607 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 219 | 1,0 % |
| Övriga partier | 245 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 058 | 32,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 584 | 25,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 341 | 10,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 247 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 223 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 115 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 060 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 791 | 3,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 469 | 2,1 % |
| Övriga partier | 76 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Partille 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Partille i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,7 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- KD
- SD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,2 % | 33,9 % | 27,3 % | 23,2 % | 21,7 % | 22,0 % |
| S | 30,4 % | 24,8 % | 24,9 % | 23,8 % | 28,6 % | 26,8 % |
| L | 10,7 % | 10,0 % | 8,0 % | 7,2 % | 5,9 % | 6,2 % |
| MP | 5,2 % | 7,6 % | 8,0 % | 5,3 % | 6,2 % | 7,2 % |
| KD | 8,4 % | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,4 % | 6,2 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 11,6 % | 16,3 % | 17,8 % | 14,5 % |
| V | 6,1 % | 5,1 % | 6,1 % | 8,1 % | 6,5 % | 7,9 % |
| C | 4,6 % | 4,0 % | 4,5 % | 7,9 % | 6,8 % | 8,1 % |
| Övr | 3,5 % | 1,7 % | 4,2 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,9 % | 86,8 % | 87,9 % | 85,1 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Partille 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Partille 2010
Så skiljer sig Partille från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 24,8 % i Partille mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,8
- FP +2,9
- KD +1,5
- MP +0,3
Svagare än i riket
- S −5,9
- C −2,5
- V −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Partille, från 28,2 % till 33,9 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,4 % till 24,8 % (−5,7).
- M +5,7
- S −5,7
- SD +3,0
- MP +2,4
- KD −1,4
- V −1,0
- SPI −0,8
- FP −0,7
Valdeltagande i Partille
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,9 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Partille på plats 44 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Partille är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,1 % i Oluff Nilssons väg till 92,5 % i Öjersjö-Hålsjöområdet.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Öjersjö-Hålsjöområdet (48,0 %) och sitt svagaste i Nedre Björndammen-Furuskog (17,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Socialdemokraterna i 4 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Partille är skillnaden störst för Miljöpartiet, som fick 10,2 % i kommunvalet mot 7,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- MP +2,6
- KD −2,2
- M −1,7
- SD −0,8
- FP +0,7
- S +0,6
- V +0,4
- C −0,4
Största parti i Partille sedan 2006
Största parti har skiftat i Partille under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,3 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Partille 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Partille. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bethalaområdet-Sotenäs | M | 45,6 % | M | 45,8 % | 89,8 % |
| Brattåskärr-Fröjasten | M | 36,2 % | M | 34,9 % | 86,7 % |
| Furulund | M | 35,0 % | M | 34,6 % | 85,5 % |
| Jonsered-Kåhög-Uddared | M | 25,9 % | S | 27,7 % | 86,8 % |
| Kullegården-Frejaplan-Bockemossen | M | 45,2 % | M | 40,8 % | 88,2 % |
| Kåsjöområdet-Storegården | M | 38,8 % | M | 36,4 % | 89,9 % |
| Lexby-Paradiset-Lexbydal | M | 34,9 % | M | 36,8 % | 87,4 % |
| Mellby-Finngösa | M | 32,0 % | M | 29,4 % | 83,2 % |
| Nedre Björndammen-Furuskog | S | 43,5 % | S | 44,3 % | 75,6 % |
| Oluff Nilssons väg | S | 39,0 % | S | 40,0 % | 71,1 % |
| Oxled-Ljungkullen | S | 36,3 % | S | 36,4 % | 82,9 % |
| Partille centrum | S | 41,8 % | S | 41,2 % | 74,3 % |
| Skulltorp-Anneberg-Kåbäcken | M | 32,6 % | M | 31,9 % | 84,9 % |
| Soldatheden-Södra Puketorp | M | 38,4 % | M | 32,4 % | 92,0 % |
| Timmerslätt-Slätten | M | 32,6 % | M | 30,9 % | 90,6 % |
| Vallhamra-Norra Puketorp | M | 36,0 % | M | 28,5 % | 88,3 % |
| Öjersjö-Hålsjöområdet | M | 48,0 % | M | 45,8 % | 92,5 % |
| Övre Björndammen-Terrassen | M | 31,7 % | M | 30,5 % | 85,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010