Valresultat Åmål 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Åmål med 39,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,7 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åmål ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,3 %
- Röstberättigade
- 9 800
- Avgivna röster
- 7 967
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 123 | 39,7 % |
| MModeraterna | 1 949 | 24,8 % |
| CCenterpartiet | 517 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 476 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 473 | 6,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 429 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 420 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 410 | 5,2 % |
| Övriga partier | 64 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 185 | 42,8 % |
| MModeraterna | 1 342 | 18,1 % |
| CCenterpartiet | 608 | 8,2 % |
| SPVGSPVG | 589 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 390 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 372 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 336 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 281 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 272 | 3,7 % |
| Övriga partier | 59 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 327 | 42,7 % |
| CCenterpartiet | 1 586 | 20,4 % |
| MModeraterna | 974 | 12,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 436 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 408 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 337 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 254 | 3,3 % |
| PrPPrP | 148 | 1,9 % |
| Övriga partier | 49 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Åmål 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åmål i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- MP
- L
- SD
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 39,7 % | 39,1 % | 34,9 % | 33,0 % | 28,8 % |
| M | 18,2 % | 24,8 % | 16,6 % | 13,8 % | 15,7 % | 16,6 % |
| C | 11,2 % | 6,6 % | 7,2 % | 7,5 % | 5,0 % | 5,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,1 % | 4,1 % |
| L | 5,1 % | 6,0 % | 3,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,1 % |
| SD | 2,4 % | 5,5 % | 17,0 % | 23,2 % | 28,2 % | 24,4 % |
| V | 5,8 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,7 % | 5,2 % | 8,3 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 3,6 % | 5,9 % | 5,7 % | 6,9 % |
| Övr | 2,5 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,3 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,2 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Åmål 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åmål 2010
Så skiljer sig Åmål från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 39,7 % i Åmål mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,1
- C +0,0
Svagare än i riket
- M −5,3
- MP −1,3
- FP −1,0
- KD −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Åmål, från 18,2 % till 24,8 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,4 % till 39,7 % (−4,7).
- M +6,6
- S −4,7
- C −4,6
- SD +3,1
- MP +2,0
- KD −1,2
- FP +0,9
- V −0,4
Valdeltagande i Åmål
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,3 %, vilket är 3,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Åmål på plats 257 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åmål är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,8 % i Åmål centrala till 86,1 % i Åmål norra - Mo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åmål nordvästra (48,5 %) och sitt svagaste i Tösse - Fröskog - Ånimskog (31,9 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åmål är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,4 % i kommunvalet mot 6,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.
- C +13,8
- M −12,3
- S +3,0
- SD −2,2
- V −2,0
- MP −1,7
- FP −0,4
- KD +0,0
Största parti i Åmål sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åmål i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 81,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Åmål 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Åmål. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Tösse - Fröskog - Ånimskog | S | 31,9 % | S | 36,1 % | 81,3 % |
| Åmål centrala | S | 41,8 % | S | 44,9 % | 70,8 % |
| Åmål nordvästra | S | 48,5 % | S | 52,6 % | 80,4 % |
| Åmål norra - Mo | S | 37,8 % | S | 39,8 % | 86,1 % |
| Åmål sydvästra | S | 45,8 % | S | 45,7 % | 81,9 % |
| Åmål södra | S | 34,1 % | S | 39,6 % | 77,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010