Valresultat Åmål 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Åmål med 44,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (42,4 %). Valdeltagandet var 78,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åmål ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,7 %
- Röstberättigade
- 9 823
- Avgivna röster
- 7 733
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 347 | 44,4 % |
| MModeraterna | 1 374 | 18,2 % |
| CCenterpartiet | 841 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 482 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 434 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 383 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 309 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 181 | 2,4 % |
| Övriga partier | 186 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 834 | 40,2 % |
| CCenterpartiet | 1 192 | 16,9 % |
| MModeraterna | 956 | 13,6 % |
| SPVGSPVG | 518 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 467 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 320 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 287 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 234 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 140 | 2,0 % |
| ÖVRövriga partier | 95 | 1,3 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Åmål
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 226 | 42,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 357 | 30,9 % |
| MModeraterna | 698 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 351 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 269 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 242 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 200 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 134 | 1,8 % |
| ÖVRövriga partier | 119 | 1,6 % |
| Övriga partier | 3 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Åmål 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åmål i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,4 % | 39,7 % | 39,1 % | 34,9 % | 33,0 % | 28,8 % |
| M | 18,2 % | 24,8 % | 16,6 % | 13,8 % | 15,7 % | 16,6 % |
| C | 11,2 % | 6,6 % | 7,2 % | 7,5 % | 5,0 % | 5,1 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 3,6 % | 5,9 % | 5,7 % | 6,9 % |
| V | 5,8 % | 5,3 % | 5,1 % | 6,7 % | 5,2 % | 8,3 % |
| L | 5,1 % | 6,0 % | 3,9 % | 3,4 % | 2,9 % | 4,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,1 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,1 % | 4,1 % |
| Övr | 2,5 % | 0,8 % | 2,6 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,9 % |
| SD | 2,4 % | 5,5 % | 17,0 % | 23,2 % | 28,2 % | 24,4 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,3 % | 83,0 % | 84,8 % | 83,2 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Åmål 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åmål 2006
Så skiljer sig Åmål från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,4 % i Åmål mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,2
- C +3,3
Svagare än i riket
- M −7,8
- FP −2,4
- MP −1,1
- SD −0,5
Valdeltagande i Åmål
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,7 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Åmål på plats 204 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åmål är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,0 % i Åmål centrala till 85,2 % i Åmåls norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åmål sydvästra (54,0 %) och sitt svagaste i Ånimskog (28,5 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åmål är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 42,4 % i kommunvalet mot 11,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 31,2 procentenheter.
- C +31,2
- S −13,4
- M −9,1
- V −2,6
- KD −1,8
- FP −1,5
- MP −1,5
Största parti i Åmål sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åmål i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 81,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,4 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Åmål 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Åmål. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Fröskog-Edsleskog | S | 39,1 % | C | 48,6 % | 80,9 % |
| Mo-Åmål | S | 33,0 % | C | 59,9 % | 83,3 % |
| Tösse-Tydje | S | 34,8 % | C | 51,8 % | 75,1 % |
| Åmål centrala | S | 45,8 % | S | 35,7 % | 73,0 % |
| Åmål nordvästra | S | 51,0 % | C | 41,2 % | 79,0 % |
| Åmål sydvästra | S | 54,0 % | S | 40,6 % | 81,5 % |
| Åmål södra | S | 42,9 % | C | 37,4 % | 75,1 % |
| Åmåls norra | S | 45,0 % | C | 42,9 % | 85,2 % |
| Ånimskog | S | 28,5 % | C | 51,0 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006