Valresultat Lysekil 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Lysekil med 43,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,9 %). Valdeltagandet var 80,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lysekil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,3 %
- Röstberättigade
- 11 575
- Avgivna röster
- 9 294
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 932 | 43,1 % |
| MModeraterna | 1 862 | 20,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 933 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 548 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 504 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 437 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 411 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 233 | 2,6 % |
| Övriga partier | 249 | 2,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 550 | 39,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 648 | 18,5 % |
| MModeraterna | 1 422 | 15,9 % |
| SPVGSPVG | 525 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 396 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 355 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 331 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 278 | 3,1 % |
| ÖVRövriga partier | 225 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 154 | 1,7 % |
| Övriga partier | 31 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Lysekil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 759 | 40,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 001 | 21,8 % |
| MModeraterna | 1 243 | 13,5 % |
| KK | 525 | 5,7 % |
| LNULNU | 425 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 419 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 356 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 254 | 2,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 113 | 1,2 % |
| Övriga partier | 86 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Lysekil 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lysekil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- V
- C
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % | 36,7 % | 35,4 % | 32,4 % | 33,5 % | 29,7 % |
| M | 20,4 % | 25,6 % | 18,0 % | 15,6 % | 16,3 % | 18,6 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 6,2 % | 5,4 % | 4,4 % | 6,5 % |
| KD | 6,0 % | 4,7 % | 4,2 % | 5,5 % | 5,2 % | 6,0 % |
| V | 5,5 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,6 % | 5,0 % | 5,7 % |
| C | 4,8 % | 4,2 % | 5,3 % | 7,1 % | 4,6 % | 5,6 % |
| MP | 4,5 % | 6,5 % | 5,8 % | 4,3 % | 4,4 % | 5,7 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,4 % |
| SD | 2,6 % | 5,8 % | 15,9 % | 21,8 % | 25,2 % | 20,8 % |
| Valdeltagande | 80,3 % | 84,2 % | 85,2 % | 87,5 % | 86,0 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Lysekil 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lysekil 2006
Så skiljer sig Lysekil från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 43,1 % i Lysekil mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,9
- FP +2,7
Svagare än i riket
- M −5,6
- C −3,1
- MP −0,6
- KD −0,6
Valdeltagande i Lysekil
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,3 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lysekil på plats 137 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lysekil är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Lysekil 2 till 84,7 % i Skaftö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Brastad 2 (52,6 %) och sitt svagaste i Skaftö (21,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lysekil är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 21,8 % i kommunvalet mot 10,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,5 procentenheter.
- FP +11,5
- M −6,9
- V −4,8
- KD −3,2
- S −2,2
- C −0,9
- MP +0,1
Största parti i Lysekil sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lysekil i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 80,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Lysekil 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Lysekil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brastad 1 | S | 49,7 % | S | 50,0 % | 79,3 % |
| Brastad 2 | S | 52,6 % | S | 51,9 % | 79,3 % |
| Bro | S | 38,4 % | S | 40,7 % | 79,2 % |
| Lyse | S | 40,3 % | S | 35,9 % | 82,6 % |
| Lysekil 1 | S | 36,9 % | S | 34,7 % | 81,9 % |
| Lysekil 2 | S | 47,1 % | S | 43,9 % | 73,5 % |
| Lysekil 3 | S | 47,0 % | S | 46,0 % | 78,3 % |
| Lysekil 4 | S | 52,4 % | S | 47,9 % | 83,8 % |
| Lysekil 5 | S | 50,3 % | S | 43,2 % | 79,3 % |
| Skaftö | M | 27,7 % | FP | 36,3 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006