Valresultat Lidköping 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Lidköping med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,0 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 29 043
- Avgivna röster
- 24 120
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 387 | 39,6 % |
| MModeraterna | 5 283 | 22,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 078 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 2 077 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 510 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 258 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 996 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 672 | 2,8 % |
| Övriga partier | 414 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 355 | 35,9 % |
| MModeraterna | 4 832 | 20,8 % |
| SPVGSPVG | 2 307 | 9,9 % |
| CCenterpartiet | 1 840 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 752 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 681 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 119 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 828 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 451 | 1,9 % |
| Övriga partier | 90 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 471 | 40,0 % |
| MModeraterna | 5 443 | 23,0 % |
| CCenterpartiet | 2 346 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 956 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 905 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 124 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 937 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 445 | 1,9 % |
| Övriga partier | 42 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Lidköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 35,3 % | 36,1 % | 33,2 % | 34,1 % | 30,5 % |
| M | 22,3 % | 26,3 % | 19,8 % | 17,3 % | 17,6 % | 19,3 % |
| KD | 8,8 % | 6,5 % | 5,4 % | 7,2 % | 6,6 % | 7,9 % |
| C | 8,8 % | 7,1 % | 7,0 % | 8,9 % | 6,4 % | 6,2 % |
| V | 6,4 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,0 % | 5,6 % |
| L | 5,3 % | 6,7 % | 5,1 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,9 % |
| MP | 4,2 % | 6,4 % | 5,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 4,4 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,5 % | 17,3 % | 21,4 % | 19,7 % |
| Övr | 1,8 % | 0,8 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 87,1 % | 88,2 % | 89,5 % | 87,8 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidköping 2006
Så skiljer sig Lidköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 39,6 % i Lidköping mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,4
- KD +2,2
- C +0,9
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −3,8
- FP −2,2
- MP −1,0
- SD −0,1
Valdeltagande i Lidköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,0 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lidköping på plats 52 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidköping är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,9 % i Margretelund N till 92,9 % i Tofta-Ulriksdal.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Framnäs (50,7 %) och sitt svagaste i Saleby (25,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 23, Moderaterna i 1 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidköping är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 8,0 % i kommunvalet mot 6,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,7 procentenheter.
- V +1,7
- C +1,1
- M +0,7
- FP −0,6
- KD −0,5
- S +0,4
- MP −0,2
Största parti i Lidköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lidköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 88,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidköping 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lidköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dalängen | S | 43,2 % | S | 42,8 % | 87,4 % |
| Framnäs | S | 50,7 % | S | 51,5 % | 73,8 % |
| Fredriksdal | S | 46,0 % | S | 46,1 % | 76,7 % |
| Gamla stadens centrum | S | 37,2 % | S | 36,7 % | 77,1 % |
| Gillstad | S | 28,1 % | S | 26,8 % | 86,9 % |
| Hovby-Majåker | S | 43,1 % | S | 41,4 % | 90,4 % |
| Järpås | S | 34,2 % | S | 35,2 % | 81,0 % |
| Lidåker-Ljunghed | S | 49,6 % | S | 52,0 % | 85,1 % |
| Margretelund N | S | 50,7 % | S | 52,9 % | 69,9 % |
| Margretelund S | S | 50,2 % | S | 50,5 % | 83,2 % |
| Norra Härene | S | 29,7 % | S | 31,7 % | 84,5 % |
| Nya staden N | S | 37,9 % | S | 39,2 % | 81,3 % |
| Nya staden S | S | 32,6 % | S | 35,3 % | 79,9 % |
| Otterstad | S | 30,4 % | S | 28,8 % | 84,1 % |
| Råda | S | 35,7 % | S | 37,0 % | 87,3 % |
| Saleby | M | 31,6 % | M | 34,7 % | 83,0 % |
| Stenhammar | S | 35,6 % | S | 33,1 % | 91,5 % |
| Sunnersberg | S | 28,5 % | S | 26,7 % | 83,7 % |
| Tofta-Ulriksdal | S | 45,9 % | S | 45,1 % | 92,9 % |
| Tun | S | 29,9 % | S | 31,0 % | 78,2 % |
| Vinninga-Filsbäck | S | 43,3 % | S | 45,6 % | 86,1 % |
| Wennerberg | S | 44,9 % | S | 46,7 % | 77,5 % |
| Ågårdsområdet | S | 41,5 % | S | 43,0 % | 86,7 % |
| Örslösa | S | 31,5 % | S | 30,0 % | 85,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006