Valresultat Tidaholm 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Tidaholm med 48,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,7 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tidaholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 9 618
- Avgivna röster
- 8 015
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 843 | 48,9 % |
| MModeraterna | 1 354 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 682 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 567 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 436 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 334 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 261 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 228 | 2,9 % |
| Övriga partier | 158 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 679 | 48,6 % |
| MModeraterna | 1 262 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 684 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 487 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 435 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 374 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 226 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 195 | 2,6 % |
| SPVGSPVG | 190 | 2,5 % |
| Övriga partier | 35 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 855 | 49,7 % |
| MModeraterna | 1 355 | 17,5 % |
| CCenterpartiet | 675 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 545 | 7,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 517 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 454 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 156 | 2,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 153 | 2,0 % |
| Övriga partier | 48 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Tidaholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tidaholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % | 43,8 % | 43,8 % | 37,8 % | 35,1 % | 33,0 % |
| M | 17,2 % | 22,0 % | 15,2 % | 13,5 % | 13,7 % | 14,7 % |
| C | 8,7 % | 6,8 % | 6,3 % | 7,4 % | 5,3 % | 4,6 % |
| KD | 7,2 % | 5,1 % | 4,2 % | 7,0 % | 7,6 % | 9,6 % |
| V | 5,5 % | 5,4 % | 4,6 % | 5,7 % | 4,0 % | 4,2 % |
| L | 4,2 % | 5,0 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,3 % |
| SD | 3,3 % | 6,2 % | 16,7 % | 21,5 % | 27,6 % | 24,3 % |
| MP | 2,9 % | 4,8 % | 4,4 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 86,1 % | 87,6 % | 88,6 % | 87,2 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Tidaholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tidaholm 2006
Så skiljer sig Tidaholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,9 % i Tidaholm mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,7
- C +0,8
- KD +0,6
- SD +0,4
Svagare än i riket
- M −8,9
- FP −3,3
- MP −2,3
- V −0,3
Valdeltagande i Tidaholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,3 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tidaholm på plats 41 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tidaholm är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Tidaholms 1 till 88,7 % i Hökensås Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tidaholms 3 (62,3 %) och sitt svagaste i Dimbo Södra (28,1 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tidaholm är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 6,7 % i kommunvalet mot 4,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- FP +2,4
- V +1,5
- KD −1,4
- SD −1,3
- S +0,8
- M +0,3
- C +0,0
Största parti i Tidaholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tidaholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 87,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Tidaholm 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Tidaholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dimbo Norra | S | 34,8 % | S | 35,3 % | 85,0 % |
| Dimbo Södra | S | 28,1 % | C | 26,1 % | 85,5 % |
| Hökensås Norra | S | 45,8 % | S | 47,9 % | 88,7 % |
| Hökensås Södra | S | 29,4 % | S | 33,2 % | 82,0 % |
| Hökensås Västra | S | 50,7 % | S | 51,3 % | 82,7 % |
| Tidaholms 1 | S | 55,9 % | S | 57,8 % | 77,1 % |
| Tidaholms 2 | S | 50,8 % | S | 50,7 % | 83,3 % |
| Tidaholms 3 | S | 62,3 % | S | 62,3 % | 79,0 % |
| Tidaholms 4 | S | 55,7 % | S | 56,9 % | 86,3 % |
| Tidaholms 5 | S | 60,2 % | S | 60,7 % | 84,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006