Valresultat Essunga 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Essunga med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Essunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Essunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,3 %
Röstberättigade
4 415
Avgivna röster
3 591
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Essunga

Riksdagsvalet 2006 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 05229,9 %
MModeraterna96227,4 %
CCenterpartiet64618,4 %
KDKristdemokraterna2607,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1594,5 %
VVänsterpartiet1494,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1063,0 %
SDSverigedemokraterna1022,9 %
Övriga partier782,2 %

Landstingsvalet 2006 i Essunga

Landstingsvalet 2006 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna90926,7 %
MModeraterna87925,8 %
CCenterpartiet67419,8 %
KDKristdemokraterna2738,0 %
SPVGSPVG1965,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1504,4 %
VVänsterpartiet1153,4 %
MPMiljöpartiet de gröna892,6 %
SDSverigedemokraterna812,4 %
Övriga partier341,0 %

Kommunvalet 2006 i Essunga

Kommunvalet 2006 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna98628,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna87424,9 %
CCenterpartiet86524,6 %
KDKristdemokraterna2988,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1584,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1394,0 %
VVänsterpartiet1243,5 %
SDSverigedemokraterna591,7 %
Övriga partier110,3 %

Partiernas utveckling i Essunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Essunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Essunga per valår
Parti200620102014201820222026
S29,9 %29,3 %30,7 %25,8 %27,0 %23,2 %
M27,4 %31,4 %24,2 %20,5 %20,2 %22,2 %
C18,4 %12,6 %11,4 %12,0 %8,2 %6,9 %
KD7,4 %6,4 %4,3 %6,8 %5,9 %7,3 %
L4,5 %5,0 %2,8 %2,7 %1,9 %4,0 %
V4,2 %3,9 %3,8 %5,8 %3,5 %4,2 %
MP3,0 %4,2 %4,1 %2,5 %2,5 %3,5 %
SD2,9 %6,2 %16,0 %22,9 %29,9 %27,3 %
Övr2,2 %1,0 %2,5 %1,1 %0,9 %1,6 %
Valdeltagande81,3 %85,6 %86,8 %88,0 %87,4 %87,0 %

Valdeltagande i Essunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Essunga 2006

Så skiljer sig Essunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 18,4 % i Essunga mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +10,5
  • M +1,3
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • S −5,3
  • FP −3,0
  • MP −2,1
  • V −1,6

Valdeltagande i Essunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,3 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Essunga på plats 100 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Essunga är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Malma-Bäreberg-Främmestad till 84,8 % i Fåglum-Barne-Åsaka-Lekåsa.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nossebro-Essunga-Kyrkås (32,0 %) och sitt svagaste i Fåglum-Barne-Åsaka-Lekåsa (25,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Essunga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,6 % i kommunvalet mot 18,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.

  • C +6,2
  • S −5,1
  • KD +1,1
  • MP +0,9
  • V −0,7
  • M +0,7
  • FP −0,0

Största parti i Essunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Essunga under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Essunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,3 %87,0 %
2022Sverigedemokraterna29,9 %87,4 %
2018Socialdemokraterna25,8 %88,0 %
2014Socialdemokraterna30,7 %86,8 %
2010Moderaterna31,4 %85,6 %
2006Socialdemokraterna29,9 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Essunga 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Essunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Essunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Fåglum-Barne-Åsaka-LekåsaM28,2 %M30,0 %84,8 %
Malma-Bäreberg-FrämmestadS30,2 %C30,0 %79,3 %
Nossebro-Essunga-KyrkåsS32,0 %M28,3 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Essunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006