Valresultat Essunga 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Essunga med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (46,8 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Essunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 4 380
- Avgivna röster
- 3 829
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 133 | 29,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 021 | 27,0 % |
| MModeraterna | 767 | 20,2 % |
| CCenterpartiet | 309 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 225 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 134 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 71 | 1,9 % |
| Övriga partier | 35 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 992 | 26,9 % |
| MModeraterna | 905 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 763 | 20,7 % |
| CCenterpartiet | 334 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 303 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 156 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 79 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 72 | 2,0 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 43 | 1,2 % |
| Övriga partier | 37 | 1,0 % |
Kommunvalet 2022 i Essunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 770 | 46,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 787 | 20,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 618 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 259 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 150 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 93 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 81 | 2,1 % |
| Övriga partier | 24 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Essunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Essunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,9 % | 6,2 % | 16,0 % | 22,9 % | 29,9 % | 27,3 % |
| S | 29,9 % | 29,3 % | 30,7 % | 25,8 % | 27,0 % | 23,2 % |
| M | 27,4 % | 31,4 % | 24,2 % | 20,5 % | 20,2 % | 22,2 % |
| C | 18,4 % | 12,6 % | 11,4 % | 12,0 % | 8,2 % | 6,9 % |
| KD | 7,4 % | 6,4 % | 4,3 % | 6,8 % | 5,9 % | 7,3 % |
| V | 4,2 % | 3,9 % | 3,8 % | 5,8 % | 3,5 % | 4,2 % |
| MP | 3,0 % | 4,2 % | 4,1 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,5 % |
| L | 4,5 % | 5,0 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 4,0 % |
| Övr | 2,2 % | 1,0 % | 2,5 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 85,6 % | 86,8 % | 88,0 % | 87,4 % | 87,0 % |
Valdeltagande i Essunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Essunga 2022
Så skiljer sig Essunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,9 % i Essunga mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,4
- C +1,4
- M +1,1
- KD +0,6
Svagare än i riket
- S −3,4
- V −3,2
- L −2,7
- MP −2,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Essunga, från 22,9 % till 29,9 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,0 % till 8,2 % (−3,9).
- SD +7,0
- C −3,9
- V −2,2
- S +1,2
- KD −0,8
- L −0,8
- M −0,2
- MP −0,0
Valdeltagande i Essunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,4 %, vilket är 3,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Essunga på plats 55 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Essunga är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Nossebro till 81,1 % i Jonslund.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jonslund (33,6 %) och sitt svagaste i Nossebro (23,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Essunga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 46,8 % i kommunvalet mot 20,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 26,6 procentenheter.
- M +26,6
- SD −13,6
- S −6,1
- KD −3,5
- C −1,3
- V +0,4
Största parti i Essunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Essunga under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,3 % | 87,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,9 % | 87,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Essunga 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Essunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bredöl | SD | 32,5 % | M | 43,7 % | 79,8 % |
| Jonslund | SD | 33,6 % | M | 49,2 % | 81,1 % |
| Nossebro | S | 32,3 % | M | 48,2 % | 78,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022