Valresultat Vårgårda 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Vårgårda med 26,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,8 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vårgårda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Vårgårda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,5 %
Röstberättigade
9 013
Avgivna röster
7 884
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Vårgårda

Riksdagsvalet 2022 i Vårgårda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 08626,8 %
SDSverigedemokraterna1 91724,6 %
MModeraterna1 20215,4 %
KDKristdemokraterna81210,4 %
CCenterpartiet7499,6 %
VVänsterpartiet3364,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3174,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2693,5 %
Övriga partier1071,4 %

Regionvalet 2022 i Vårgårda

Regionvalet 2022 i Vårgårda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 07827,0 %
SDSverigedemokraterna1 29616,9 %
MModeraterna1 17115,2 %
KDKristdemokraterna1 14314,9 %
CCenterpartiet78910,3 %
VVänsterpartiet4646,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3174,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2373,1 %
Övriga partier1922,5 %

Kommunvalet 2022 i Vårgårda

Kommunvalet 2022 i Vårgårda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 92624,8 %
CCenterpartiet1 33617,2 %
MModeraterna1 26916,3 %
SDSverigedemokraterna1 18815,3 %
KDKristdemokraterna1 02313,2 %
VVänsterpartiet3394,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3043,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2793,6 %
Övriga partier1051,4 %

Partiernas utveckling i Vårgårda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vårgårda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).

0102030%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vårgårda per valår
Parti200620102014201820222026
S29,7 %26,6 %28,0 %24,8 %26,8 %24,2 %
SD3,2 %5,9 %15,7 %20,6 %24,6 %21,6 %
M18,2 %23,2 %18,0 %15,0 %15,4 %16,1 %
KD16,6 %13,2 %10,4 %12,4 %10,4 %12,0 %
C13,6 %11,9 %11,9 %12,4 %9,6 %9,3 %
V4,2 %4,1 %4,3 %5,6 %4,3 %5,4 %
MP4,6 %6,2 %5,2 %3,6 %4,1 %4,9 %
L7,6 %8,2 %4,3 %4,3 %3,5 %4,2 %
Övr2,2 %0,8 %2,2 %1,3 %1,4 %2,2 %
Valdeltagande83,4 %86,5 %88,8 %89,4 %87,5 %88,0 %

Valdeltagande i Vårgårda 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vårgårda 2022

Så skiljer sig Vårgårda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 10,4 % i Vårgårda mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +5,1
  • SD +4,1
  • C +2,9

Svagare än i riket

  • M −3,7
  • S −3,6
  • V −2,4
  • L −1,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vårgårda, från 20,6 % till 24,6 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,4 % till 9,6 % (−2,8).

  • SD +4,0
  • C −2,8
  • KD −2,0
  • S +1,9
  • V −1,3
  • L −0,9
  • MP +0,5
  • M +0,4

Valdeltagande i Vårgårda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,5 %, vilket är 3,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vårgårda på plats 51 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vårgårda är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,2 % i Vårgårda Centrum till 88,5 % i Nårunga-Ornunga m.fl..

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vårgårda Centrum Ö (39,0 %) och sitt svagaste i Nårunga-Ornunga m.fl. (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vårgårda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,3 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.

  • SD −9,3
  • C +7,6
  • KD +2,8
  • S −2,0
  • M +0,9
  • MP −0,2
  • L +0,1
  • V +0,1

Största parti i Vårgårda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vårgårda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vårgårda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,2 %88,0 %
2022Socialdemokraterna26,8 %87,5 %
2018Socialdemokraterna24,8 %89,4 %
2014Socialdemokraterna28,0 %88,8 %
2010Socialdemokraterna26,6 %86,5 %
2006Socialdemokraterna29,7 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Vårgårda 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vårgårda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vårgårda, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Algutstorp-LandaS33,4 %S31,1 %86,0 %
Lena-Bergstena-FullestadSD29,4 %SD22,0 %87,4 %
Nårunga-Ornunga m.fl.SD24,0 %C23,7 %88,5 %
Siene-Hol-HorlaSD26,8 %KD22,3 %87,5 %
Vårgårda CentrumS34,5 %S32,9 %71,2 %
Vårgårda Centrum ÖS39,0 %S38,9 %74,9 %
Vårgårda NS26,6 %S27,6 %87,2 %
Vårgårda VS28,6 %S24,9 %76,8 %

Utforska valdistrikten i Vårgårda på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022