Valresultat Lidköping 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Lidköping med 34,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.

Se Lidköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,8 %
Röstberättigade
31 517
Avgivna röster
27 658
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Lidköping

Riksdagsvalet 2022 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 32534,1 %
SDSverigedemokraterna5 86621,4 %
MModeraterna4 81817,6 %
KDKristdemokraterna1 7976,6 %
CCenterpartiet1 7586,4 %
VVänsterpartiet1 3565,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0693,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0543,9 %
Övriga partier3231,2 %

Regionvalet 2022 i Lidköping

Regionvalet 2022 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 99233,5 %
MModeraterna4 57017,0 %
SDSverigedemokraterna4 03315,0 %
KDKristdemokraterna2 4659,2 %
VVänsterpartiet1 9257,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8376,8 %
CCenterpartiet1 7836,6 %
MPMiljöpartiet de gröna6632,5 %
Övriga partier5552,1 %

Kommunvalet 2022 i Lidköping

Kommunvalet 2022 i Lidköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 62131,8 %
MModeraterna5 46120,1 %
SDSverigedemokraterna3 89314,3 %
CCenterpartiet2 2298,2 %
KDKristdemokraterna2 1407,9 %
VVänsterpartiet2 0347,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8416,8 %
MPMiljöpartiet de gröna8563,2 %
Övriga partier600,2 %

Partiernas utveckling i Lidköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lidköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lidköping per valår
Parti200620102014201820222026
S39,6 %35,3 %36,1 %33,2 %34,1 %30,5 %
SD2,8 %5,1 %12,5 %17,3 %21,4 %19,7 %
M22,3 %26,3 %19,8 %17,3 %17,6 %19,3 %
KD8,8 %6,5 %5,4 %7,2 %6,6 %7,9 %
C8,8 %7,1 %7,0 %8,9 %6,4 %6,2 %
V6,4 %5,7 %5,6 %6,4 %5,0 %5,6 %
L5,3 %6,7 %5,1 %4,9 %3,9 %4,9 %
MP4,2 %6,4 %5,8 %3,6 %3,9 %4,4 %
Övr1,8 %0,8 %2,7 %1,2 %1,2 %1,4 %
Valdeltagande83,0 %87,1 %88,2 %89,5 %87,8 %88,1 %

Valdeltagande i Lidköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lidköping 2022

Så skiljer sig Lidköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,1 % i Lidköping mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,7
  • KD +1,2
  • SD +0,9

Svagare än i riket

  • V −1,8
  • M −1,5
  • MP −1,2
  • L −0,7

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Lidköping, från 17,3 % till 21,4 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,9 % till 6,4 % (−2,5).

  • SD +4,1
  • C −2,5
  • V −1,4
  • L −1,0
  • S +0,9
  • KD −0,7
  • M +0,3
  • MP +0,3

Valdeltagande i Lidköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,8 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Lidköping på plats 43 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lidköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Margretelund N till 95,0 % i Stenhammar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lidåker-Ljunghed (43,3 %) och sitt svagaste i Saleby-Norra Härene (22,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Sverigedemokraterna i 3 av 22 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.

  • SD −7,1
  • L +2,9
  • V +2,5
  • M +2,5
  • S −2,3
  • C +1,8
  • KD +1,3
  • MP −0,7

Största parti i Lidköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lidköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lidköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,5 %88,1 %
2022Socialdemokraterna34,1 %87,8 %
2018Socialdemokraterna33,2 %89,5 %
2014Socialdemokraterna36,1 %88,2 %
2010Socialdemokraterna35,3 %87,1 %
2006Socialdemokraterna39,6 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Lidköping 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Lidköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lidköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DalängenS42,6 %S37,4 %88,7 %
FramnäsS42,3 %S41,8 %80,3 %
FredriksdalS35,0 %S35,3 %79,9 %
Gamla stadens centrumS30,2 %S27,8 %78,9 %
Hovby-MajåkerS40,4 %S37,2 %91,6 %
JärpåsSD32,3 %S26,6 %85,7 %
Lidåker-LjunghedS43,3 %S42,3 %87,3 %
Margretelund NS36,8 %S37,4 %72,1 %
Margretelund SS41,8 %S42,3 %83,9 %
Nya staden NS36,2 %S32,3 %84,9 %
Nya staden SS32,7 %S30,8 %81,1 %
OtterstadSD28,4 %S23,8 %91,7 %
RådaS32,3 %S28,7 %92,1 %
Saleby-Norra HäreneSD30,3 %M25,7 %89,2 %
StenhammarS32,0 %S28,4 %95,0 %
SunnersbergS28,8 %S25,8 %90,0 %
Tofta-UlriksdalS37,4 %S33,2 %93,7 %
Tun-GillstadS27,7 %S24,0 %88,5 %
Vinninga-FilsbäckS35,4 %S33,5 %89,3 %
WennerbergS39,8 %S36,6 %81,2 %
ÅgårdsområdetS33,6 %S30,0 %87,4 %
ÖrslösaS28,1 %S25,4 %91,6 %

Utforska valdistrikten i Lidköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022