Valresultat Partille 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Partille med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,3 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Partille ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 28 286
- Avgivna röster
- 24 073
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 826 | 28,6 % |
| MModeraterna | 5 179 | 21,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 248 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 1 610 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 551 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 482 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 396 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 276 | 5,4 % |
| Övriga partier | 277 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 755 | 28,4 % |
| MModeraterna | 5 291 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 227 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 117 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 667 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 1 364 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 348 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 999 | 4,2 % |
| DemokDemokraterna | 697 | 2,9 % |
| Övriga partier | 356 | 1,5 % |
Kommunvalet 2022 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 531 | 27,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 045 | 25,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 378 | 14,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 032 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 1 624 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 591 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 325 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 251 | 5,2 % |
| Övriga partier | 114 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Partille 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Partille i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,4 % | 24,8 % | 24,9 % | 23,8 % | 28,6 % | 26,8 % |
| M | 28,2 % | 33,9 % | 27,3 % | 23,2 % | 21,7 % | 22,0 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 11,6 % | 16,3 % | 17,8 % | 14,5 % |
| C | 4,6 % | 4,0 % | 4,5 % | 7,9 % | 6,8 % | 8,1 % |
| V | 6,1 % | 5,1 % | 6,1 % | 8,1 % | 6,5 % | 7,9 % |
| MP | 5,2 % | 7,6 % | 8,0 % | 5,3 % | 6,2 % | 7,2 % |
| L | 10,7 % | 10,0 % | 8,0 % | 7,2 % | 5,9 % | 6,2 % |
| KD | 8,4 % | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,4 % | 6,2 % |
| Övr | 3,5 % | 1,7 % | 4,2 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,9 % | 86,8 % | 87,9 % | 85,1 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Partille 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Partille 2022
Så skiljer sig Partille från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i Partille mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 2,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,6
- L +1,2
- MP +1,1
- C +0,0
Svagare än i riket
- SD −2,7
- S −1,7
- V −0,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Partille, från 23,8 % till 28,6 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 8,1 % till 6,5 % (−1,6).
- S +4,8
- V −1,6
- KD −1,6
- M −1,5
- SD +1,5
- L −1,3
- C −1,1
- MP +0,9
Valdeltagande i Partille
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Partille på plats 141 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Partille är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,0 % i Oluf Nilssons väg till 91,5 % i Kåsjöområdet-Öjersjö N.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Övre Björndammen-Björndammsterassen (35,8 %) och sitt svagaste i Hålsjöområdet-Öjersjö S (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 4 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Partille är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,3 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- M +5,6
- SD −3,7
- S −3,3
- V +2,0
- L −0,6
- MP +0,4
- KD +0,2
- C +0,0
Största parti i Partille sedan 2006
Största parti har skiftat i Partille under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,3 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Partille 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Partille. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bethala-Sotenäs N | M | 29,5 % | M | 36,8 % | 86,7 % |
| Björndammens Torg-Stenliden | S | 33,2 % | S | 32,5 % | 70,5 % |
| Brattåskärr N–Sotenäs S | M | 25,8 % | M | 36,0 % | 89,1 % |
| Brattåskärr S–Fröjasten–Soldatängen | S | 27,2 % | M | 32,1 % | 88,3 % |
| Furulund | S | 29,1 % | M | 28,4 % | 86,3 % |
| Hålsjöområdet-Öjersjö S | M | 32,0 % | M | 39,2 % | 89,9 % |
| Jonsered-Uddared | S | 29,1 % | S | 27,8 % | 81,7 % |
| Kullegården N-Finngösa | S | 24,4 % | M | 25,4 % | 81,0 % |
| Kullegården S–Puketorp | S | 28,7 % | M | 26,8 % | 88,4 % |
| Kåsjöområdet-Öjersjö N | M | 31,5 % | M | 36,4 % | 91,5 % |
| Lexbydal-Lexby V-Kåhög | S | 27,4 % | M | 29,8 % | 85,6 % |
| Mellby-Paradiset | S | 26,1 % | M | 29,0 % | 82,9 % |
| Nedre Björndammen-Furuskog | S | 30,8 % | S | 25,3 % | 80,1 % |
| Oluf Nilssons väg | S | 34,2 % | S | 33,3 % | 59,0 % |
| Oxled–Soldatheden | S | 32,2 % | S | 29,9 % | 80,5 % |
| Partille Centrum | S | 34,0 % | S | 30,5 % | 71,5 % |
| Skulltorp-Kåbäcken | S | 31,6 % | M | 29,1 % | 75,2 % |
| Timmerslätt | S | 35,3 % | S | 31,9 % | 83,6 % |
| Vallhamra C–Ljungkullen | S | 32,8 % | S | 29,9 % | 84,0 % |
| Öjersjö Ö | S | 27,4 % | M | 31,8 % | 88,6 % |
| Östra Centrum-Brodalen-Lexby Ö | S | 33,4 % | S | 31,5 % | 77,4 % |
| Övre Björndammen-Björndammsterassen | S | 35,8 % | S | 32,0 % | 76,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022