Valresultat Tjörn 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Tjörn med 25,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (24,7 %). Valdeltagandet var 89,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tjörn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,4 %
- Röstberättigade
- 12 792
- Avgivna röster
- 11 441
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 872 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 754 | 24,3 % |
| MModeraterna | 2 255 | 19,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 125 | 9,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 720 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 626 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 458 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 416 | 3,7 % |
| Övriga partier | 102 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 939 | 26,7 % |
| MModeraterna | 1 960 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 796 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 609 | 14,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 903 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 567 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 519 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 335 | 3,0 % |
| DemokDemokraterna | 152 | 1,4 % |
| Övriga partier | 244 | 2,2 % |
Kommunvalet 2022 i Tjörn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 759 | 24,7 % |
| MModeraterna | 1 652 | 14,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 372 | 12,3 % |
| TJÖRNTJÖRNPARTIET | 1 354 | 12,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 269 | 11,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 250 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 540 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 492 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 393 | 3,5 % |
| Övriga partier | 71 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Tjörn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tjörn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- L
- C
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 25,0 % | 20,4 % | 22,1 % | 20,6 % | 25,4 % | 21,8 % |
| SD | 2,0 % | 5,0 % | 14,2 % | 20,8 % | 24,3 % | 20,3 % |
| M | 29,3 % | 36,1 % | 28,9 % | 21,6 % | 19,9 % | 22,2 % |
| KD | 16,0 % | 13,2 % | 10,1 % | 12,3 % | 9,9 % | 10,5 % |
| L | 11,0 % | 9,9 % | 7,5 % | 6,9 % | 6,4 % | 8,8 % |
| C | 6,4 % | 5,6 % | 5,5 % | 7,7 % | 5,5 % | 6,2 % |
| MP | 4,2 % | 5,9 % | 5,5 % | 3,8 % | 4,0 % | 5,2 % |
| V | 3,9 % | 3,0 % | 3,5 % | 5,1 % | 3,7 % | 3,6 % |
| Övr | 2,2 % | 0,9 % | 2,8 % | 1,3 % | 0,9 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,5 % | 88,7 % | 90,4 % | 89,4 % | 89,3 % |
Valdeltagande i Tjörn 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tjörn 2022
Så skiljer sig Tjörn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 25,4 % i Tjörn mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,6
- SD +3,8
- L +1,7
- M +0,8
Svagare än i riket
- S −5,0
- V −3,1
- C −1,2
- MP −1,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Tjörn, från 20,6 % till 25,4 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Kristdemokraterna, som gick från 12,3 % till 9,9 % (−2,3).
- S +4,8
- SD +3,5
- KD −2,3
- C −2,1
- M −1,7
- V −1,4
- L −0,6
- MP +0,2
Valdeltagande i Tjörn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,4 %, vilket är 5,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tjörn på plats 14 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Tjörn är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,3 % i Kållekärr till 89,3 % i Stenkyrka.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Klövedal (32,3 %) och sitt svagaste i Södra Skärhamn (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tjörn är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,2 % i kommunvalet mot 24,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,1 procentenheter.
- SD −13,1
- M −5,1
- L +5,0
- KD +2,4
- V +0,7
- C −0,7
- S −0,6
- MP −0,5
Största parti i Tjörn sedan 2006
Största parti har skiftat i Tjörn under perioden 2006–2022: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 22,2 % | 89,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 21,6 % | 90,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,9 % | 88,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 87,5 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,3 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Tjörn 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Tjörn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bleket-Klädesholmen | SD | 21,7 % | KD | 23,9 % | 89,2 % |
| Höviksnäs-Hakenäset | S | 30,2 % | S | 31,7 % | 86,5 % |
| Klövedal | S | 32,3 % | S | 29,7 % | 88,3 % |
| Kållekärr | S | 28,6 % | S | 33,6 % | 83,3 % |
| Myggenäs | S | 25,6 % | S | 27,3 % | 88,8 % |
| Norra Skärhamn | M | 25,4 % | S | 21,9 % | 85,6 % |
| Rönnäng | SD | 27,9 % | KD | 25,6 % | 85,4 % |
| Stenkyrka | SD | 29,5 % | S | 23,6 % | 89,3 % |
| Södra Skärhamn | SD | 25,7 % | S | 18,6 % | 89,0 % |
| Valla | S | 26,9 % | S | 27,8 % | 87,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022