Valresultat Munkedal 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Munkedal med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (32,6 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkedal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Munkedal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
8 038
Avgivna röster
6 733
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Munkedal

Riksdagsvalet 2022 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 12132,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 81827,4 %
MModeraterna1 04315,7 %
KDKristdemokraterna5298,0 %
CCenterpartiet4036,1 %
VVänsterpartiet2934,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1632,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1602,4 %
Övriga partier1001,5 %

Regionvalet 2022 i Munkedal

Regionvalet 2022 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 84928,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 77826,9 %
MModeraterna98214,9 %
KDKristdemokraterna70210,6 %
CCenterpartiet5057,6 %
VVänsterpartiet3525,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1612,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1191,8 %
Övriga partier1582,4 %

Kommunvalet 2022 i Munkedal

Kommunvalet 2022 i Munkedal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 17532,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61724,2 %
MModeraterna1 02315,3 %
CCenterpartiet6219,3 %
KDKristdemokraterna5077,6 %
VVänsterpartiet3595,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1342,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1291,9 %
MFMunkedals Framtid961,4 %
Övriga partier180,3 %

Partiernas utveckling i Munkedal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Munkedal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Munkedal per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,3 %7,2 %19,2 %27,4 %32,0 %28,3 %
S38,5 %32,8 %31,8 %26,2 %27,4 %24,9 %
M19,8 %26,0 %19,5 %16,8 %15,7 %17,3 %
KD8,0 %7,0 %5,0 %7,2 %8,0 %8,2 %
C14,3 %11,8 %9,8 %9,2 %6,1 %6,3 %
V4,7 %5,1 %5,5 %6,2 %4,4 %4,4 %
L5,9 %5,3 %3,2 %3,1 %2,5 %4,4 %
MP3,2 %3,9 %3,2 %2,4 %2,4 %3,9 %
Övr2,3 %0,9 %2,7 %1,4 %1,5 %2,3 %
Valdeltagande77,4 %82,1 %83,6 %86,2 %83,8 %84,1 %

Valdeltagande i Munkedal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Munkedal 2022

Så skiljer sig Munkedal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 32,0 % i Munkedal mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 11,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +11,5
  • KD +2,6

Svagare än i riket

  • M −3,4
  • S −2,9
  • MP −2,7
  • V −2,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Munkedal, från 27,4 % till 32,0 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,2 % till 6,1 % (−3,1).

  • SD +4,6
  • C −3,1
  • V −1,8
  • S +1,2
  • M −1,1
  • KD +0,8
  • L −0,7
  • MP +0,1

Valdeltagande i Munkedal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Munkedal på plats 204 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Munkedal är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,0 % i Munkedal 2-Väster-Centrum till 82,7 % i Sörbygden.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sörbygden (39,9 %) och sitt svagaste i Munkedal 2-Väster-Centrum (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkedal är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.

  • C +3,2
  • S −3,2
  • V +1,0
  • SD +0,6
  • M −0,4
  • KD −0,4

Största parti i Munkedal sedan 2006

Största parti har skiftat i Munkedal under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Munkedal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,3 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna32,0 %83,8 %
2018Sverigedemokraterna27,4 %86,2 %
2014Socialdemokraterna31,8 %83,6 %
2010Socialdemokraterna32,8 %82,1 %
2006Socialdemokraterna38,5 %77,4 %

Valresultat per valdistrikt i Munkedal 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Munkedal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Munkedal, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Dingle-BärfendalSD30,9 %SD35,1 %81,6 %
Hällevadsholm-SvarteborgSD37,1 %SD42,1 %79,7 %
Munkedal 1-Söder-Håby-TungenäsetSD29,7 %SD28,2 %80,0 %
Munkedal 2-Väster-CentrumS37,4 %S34,6 %72,0 %
Munkedal 3-Öster-Valbo RyrSD31,7 %SD31,3 %82,6 %
SörbygdenSD39,9 %SD42,0 %82,7 %

Utforska valdistrikten i Munkedal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022