Valresultat Lerum 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Lerum med 35,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,7 %). Valdeltagandet var 89,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lerum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,6 %
- Röstberättigade
- 28 154
- Avgivna röster
- 25 219
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 758 | 35,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 565 | 22,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 505 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 194 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 738 | 7,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 336 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 277 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 1 268 | 5,1 % |
| Övriga partier | 289 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 521 | 31,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 921 | 24,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 543 | 10,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 100 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 408 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 295 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 080 | 4,5 % |
| CCenterpartiet | 1 045 | 4,3 % |
| SPVGSPVG | 949 | 3,9 % |
| Övriga partier | 266 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Lerum
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 024 | 32,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 080 | 24,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 577 | 10,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 337 | 9,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 539 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 488 | 6,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 188 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 156 | 4,7 % |
| Övriga partier | 153 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Lerum 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lerum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,4 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- KD
- SD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,8 % | 35,1 % | 27,4 % | 23,5 % | 21,9 % | 22,9 % |
| S | 27,7 % | 22,3 % | 23,6 % | 22,5 % | 26,9 % | 23,4 % |
| L | 10,2 % | 10,0 % | 7,9 % | 7,4 % | 6,3 % | 6,9 % |
| MP | 6,2 % | 8,8 % | 8,5 % | 5,7 % | 6,3 % | 7,9 % |
| KD | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 7,4 % | 6,0 % | 7,2 % |
| SD | 2,5 % | 5,4 % | 12,0 % | 17,0 % | 19,7 % | 16,9 % |
| V | 5,6 % | 5,1 % | 5,0 % | 6,6 % | 5,4 % | 5,7 % |
| C | 6,3 % | 5,1 % | 6,0 % | 8,6 % | 6,5 % | 8,0 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 4,0 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 89,6 % | 89,7 % | 91,3 % | 89,8 % | 89,9 % |
Valdeltagande i Lerum 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lerum 2010
Så skiljer sig Lerum från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 22,3 % i Lerum mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +5,1
- FP +3,0
- MP +1,5
- KD +1,4
Svagare än i riket
- S −8,3
- C −1,5
- V −0,5
- SD −0,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lerum, från 29,8 % till 35,1 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,7 % till 22,3 % (−5,4).
- S −5,4
- M +5,4
- SD +2,8
- MP +2,6
- KD −1,9
- C −1,3
- V −0,5
- FP −0,1
Valdeltagande i Lerum
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 89,6 %, vilket är 4,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lerum på plats 7 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lerum är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,5 % i Västra Hulan - Bråta till 93,3 % i Ljungsbacken - Stamsjön.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljungsbacken - Stamsjön (47,6 %) och sitt svagaste i Tollered - Norsesund (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 21, Socialdemokraterna i 3 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lerum är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 24,8 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- S +2,5
- M −2,4
- KD −2,3
- V +1,1
- C +1,0
- MP +0,7
- SD −0,5
- FP +0,5
Största parti i Lerum sedan 2006
Största parti har skiftat i Lerum under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,4 % | 89,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 26,9 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 23,5 % | 91,3 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 35,1 % | 89,6 % |
| 2006 | Moderaterna | 29,8 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Lerum 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Lerum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggetorp - Björboholm | M | 34,1 % | M | 32,1 % | 86,6 % |
| Berghult - Ryggebol | M | 34,6 % | M | 31,8 % | 87,7 % |
| Brattås - Hjällsnäs | M | 31,0 % | S | 29,2 % | 88,5 % |
| Centrala Floda - Nordåsen | M | 34,7 % | M | 32,2 % | 86,1 % |
| Centrala Gråbo | S | 33,6 % | S | 35,2 % | 83,1 % |
| Centrala Lerum | M | 33,8 % | M | 32,1 % | 84,7 % |
| Drängsered - Hästhagen | M | 31,3 % | M | 30,3 % | 85,6 % |
| Hyltorna - Öjared | M | 34,4 % | M | 31,7 % | 87,2 % |
| Kyrkmossen - Lindskogen | M | 33,8 % | M | 29,4 % | 87,2 % |
| Ljungsbacken - Stamsjön | M | 47,6 % | M | 43,6 % | 93,3 % |
| Norra Aspenäs - Axåsen | M | 46,8 % | M | 43,5 % | 90,0 % |
| Norra Hallsås - Höjden | M | 35,0 % | M | 34,1 % | 86,8 % |
| Olstorp | M | 32,6 % | M | 30,1 % | 89,6 % |
| Rydsberg - Almekärr | M | 39,4 % | M | 40,2 % | 90,9 % |
| Sjövik | S | 27,5 % | S | 25,8 % | 84,6 % |
| Stannum - Ljungvik | S | 32,6 % | S | 34,5 % | 85,7 % |
| Stenkullen - Hedefors | M | 30,7 % | S | 32,3 % | 85,0 % |
| Södra Aspenäs - Torpadal | M | 45,2 % | M | 43,2 % | 91,3 % |
| Södra Hallsås | M | 36,3 % | M | 31,8 % | 90,5 % |
| Södra Lerum - Slätthult | M | 43,6 % | M | 38,9 % | 91,3 % |
| Tollered - Norsesund | M | 23,6 % | S | 25,7 % | 85,4 % |
| Uddared - Oryd | M | 32,4 % | M | 30,4 % | 92,3 % |
| Västra Hulan - Bråta | M | 33,1 % | M | 34,1 % | 82,5 % |
| Östra Hulan - Öxeryd | M | 36,2 % | M | 34,3 % | 89,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010