Valresultat Götene 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Götene med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Götene ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 10 153
- Avgivna röster
- 8 821
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 003 | 34,5 % |
| MModeraterna | 2 214 | 25,5 % |
| CCenterpartiet | 760 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 709 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 553 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 538 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 423 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 415 | 4,8 % |
| Övriga partier | 79 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 933 | 34,7 % |
| MModeraterna | 1 712 | 20,2 % |
| CCenterpartiet | 776 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 639 | 7,6 % |
| SPVGSPVG | 602 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 550 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 457 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 426 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 301 | 3,6 % |
| Övriga partier | 67 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 997 | 34,9 % |
| MModeraterna | 1 398 | 16,3 % |
| GÖFGÖF | 997 | 11,6 % |
| CCenterpartiet | 972 | 11,3 % |
| KDKristdemokraterna | 641 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 539 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 437 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 372 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 220 | 2,6 % |
| Övriga partier | 13 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Götene 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Götene i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- MP
- L
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,0 % | 31,1 % | 32,2 % | 27,6 % |
| M | 20,9 % | 25,5 % | 18,9 % | 15,4 % | 16,1 % | 17,0 % |
| C | 10,9 % | 8,7 % | 9,4 % | 10,1 % | 7,5 % | 7,9 % |
| KD | 10,8 % | 8,2 % | 6,2 % | 9,5 % | 8,1 % | 9,0 % |
| MP | 3,8 % | 6,4 % | 4,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 5,1 % |
| L | 5,4 % | 6,2 % | 3,8 % | 4,0 % | 3,2 % | 4,5 % |
| V | 4,7 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,3 % | 4,4 % | 5,9 % |
| SD | 2,5 % | 4,8 % | 12,9 % | 18,9 % | 23,4 % | 21,4 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,9 % | 88,4 % | 89,2 % | 88,1 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Götene 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Götene 2010
Så skiljer sig Götene från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 25,5 % i Götene mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,9
- KD +2,6
- C +2,2
Svagare än i riket
- M −4,6
- MP −1,0
- SD −0,9
- FP −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Götene, från 20,9 % till 25,5 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,6 % till 34,5 % (−4,1).
- M +4,6
- S −4,1
- KD −2,7
- MP +2,5
- SD +2,2
- C −2,1
- FP +0,7
- V +0,1
Valdeltagande i Götene
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,9 %, vilket är 2,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Götene på plats 45 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Götene är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Götene tredje och Holmestad till 88,6 % i Sil-Husaby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Götene 1 (43,4 %) och sitt svagaste i Lundsbrunnsorten (24,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Götene är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 25,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.
- M −9,2
- C +2,6
- SD −2,2
- MP −1,3
- KD −0,7
- V −0,5
- S +0,4
- FP +0,1
Största parti i Götene sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Götene i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Götene 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Götene. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Forshem-Österplana | S | 33,5 % | S | 30,7 % | 86,2 % |
| Götene 1 | S | 43,4 % | S | 43,1 % | 84,1 % |
| Götene 2 | S | 37,8 % | S | 38,6 % | 82,3 % |
| Götene tredje och Holmestad | S | 33,4 % | S | 35,0 % | 77,9 % |
| Källbyorten | S | 39,1 % | S | 40,2 % | 87,8 % |
| Lundsbrunnsorten | M | 31,8 % | S | 23,0 % | 86,0 % |
| Sil-Husaby | S | 35,3 % | S | 38,7 % | 88,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010