Valresultat Mölndal 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Mölndal med 32,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 86,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mölndal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.

Se Mölndal på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,5 %
Röstberättigade
45 556
Avgivna röster
39 398
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Mölndal

Riksdagsvalet 2010 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna12 80732,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 66724,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 00810,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3 3268,5 %
KDKristdemokraterna2 5426,5 %
SDSverigedemokraterna2 1855,6 %
VVänsterpartiet2 0605,3 %
CCenterpartiet1 8544,8 %
Övriga partier5321,4 %

Landstingsvalet 2010 i Mölndal

Landstingsvalet 2010 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 57028,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 16327,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 15911,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3 2438,6 %
KDKristdemokraterna2 1705,8 %
VVänsterpartiet2 0075,3 %
SDSverigedemokraterna1 8835,0 %
SPVGSPVG1 5794,2 %
CCenterpartiet1 3173,5 %
Övriga partier4401,2 %

Kommunvalet 2010 i Mölndal

Kommunvalet 2010 i Mölndal: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 59328,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna10 47227,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 62612,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3 90510,3 %
SDSverigedemokraterna2 4126,4 %
VVänsterpartiet2 1125,6 %
KDKristdemokraterna1 8935,0 %
CCenterpartiet1 5774,2 %
Övriga partier3050,8 %

Partiernas utveckling i Mölndal 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mölndal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • MP
  • KD
  • SD
  • V
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mölndal per valår
Parti200620102014201820222026
M27,6 %32,9 %25,5 %22,5 %21,2 %21,6 %
S30,1 %24,8 %25,3 %24,0 %28,2 %26,4 %
L11,6 %10,3 %8,4 %8,2 %6,4 %6,4 %
MP5,4 %8,5 %9,1 %5,8 %6,2 %7,5 %
KD7,7 %6,5 %5,3 %6,3 %4,9 %5,9 %
SD3,3 %5,6 %11,6 %15,8 %17,7 %15,3 %
V6,1 %5,3 %5,8 %7,6 %7,0 %7,7 %
C5,6 %4,8 %5,1 %8,1 %7,2 %7,9 %
Övr2,6 %1,4 %4,1 %1,6 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande82,9 %86,5 %87,5 %89,3 %86,7 %87,5 %

Valdeltagande i Mölndal 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mölndal 2010

Så skiljer sig Mölndal från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 24,8 % i Mölndal mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • FP +3,2
  • M +2,8
  • MP +1,2
  • KD +0,9

Svagare än i riket

  • S −5,9
  • C −1,8
  • V −0,3
  • SD −0,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mölndal, från 27,6 % till 32,9 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,1 % till 24,8 % (−5,3).

  • S −5,3
  • M +5,2
  • MP +3,1
  • SD +2,3
  • FP −1,3
  • KD −1,1
  • V −0,9
  • C −0,8

Valdeltagande i Mölndal

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,5 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mölndal på plats 52 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mölndal är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,2 % i Stadshuset till 90,7 % i Lindhaga.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Lindhaga (44,9 %) och sitt svagaste i Västerberg (18,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 24, Socialdemokraterna i 8 av 32 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mölndal är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,0 % i kommunvalet mot 32,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,9 procentenheter.

  • M −4,9
  • S +2,8
  • FP +1,9
  • MP +1,8
  • KD −1,5
  • SD +0,8
  • C −0,6
  • V +0,3

Största parti i Mölndal sedan 2006

Största parti har skiftat i Mölndal under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Mölndal per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,4 %87,5 %
2022Socialdemokraterna28,2 %86,7 %
2018Socialdemokraterna24,0 %89,3 %
2014Moderaterna25,5 %87,5 %
2010Moderaterna32,9 %86,5 %
2006Socialdemokraterna30,1 %82,9 %

Valresultat per valdistrikt i Mölndal 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Mölndal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mölndal, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlmåsS30,7 %S32,1 %82,5 %
BalltorpM31,1 %S34,0 %82,1 %
BosgårdenM29,5 %S28,5 %80,0 %
Brattås 1S38,5 %S39,5 %74,7 %
Brattås 2M30,7 %S32,4 %88,8 %
BroslättM29,5 %S30,3 %77,7 %
EklandaM42,0 %M38,3 %89,7 %
Fässberg 1S31,7 %S32,9 %79,0 %
Fässberg 2S31,7 %S31,5 %82,2 %
GlasbergetM29,8 %S30,6 %90,4 %
HallenM36,3 %M29,8 %87,3 %
HällesåkerM30,2 %S25,8 %84,5 %
KrokslättM30,2 %S30,8 %76,6 %
KvarnbyM35,2 %M30,2 %82,5 %
LackarebäckM44,0 %M40,7 %86,9 %
LindhagaM44,9 %M37,3 %90,7 %
Rävekärr 1M37,3 %S29,7 %87,6 %
Rävekärr 2M30,3 %S30,1 %79,5 %
Sinntorp 1M33,0 %S29,4 %83,9 %
Sinntorp 2M34,2 %M27,7 %87,7 %
Skånhälla 1M37,5 %M32,9 %87,9 %
Skånhälla 2M37,7 %M29,7 %88,5 %
StadshusetS29,2 %S30,9 %69,2 %
StreteredM41,6 %M36,4 %89,9 %
Sörgården 1M31,5 %M29,2 %86,1 %
Sörgården 2M35,5 %M32,0 %83,8 %
Toltorp 1M35,6 %M31,1 %84,7 %
Toltorp 2M37,5 %M35,1 %88,8 %
ValåsM36,3 %M29,8 %89,5 %
VästerbergS38,4 %S39,3 %78,6 %
Åby 1S43,8 %S44,4 %77,8 %
Åby 2S38,5 %S39,3 %77,9 %

Utforska valdistrikten i Mölndal på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010