Valresultat Falköping 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Falköping med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,0 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Falköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Falköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
24 339
Avgivna röster
20 617
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2010 i Falköping

Riksdagsvalet 2010 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 35631,2 %
MModeraterna5 66927,8 %
CCenterpartiet1 8929,3 %
KDKristdemokraterna1 5957,8 %
SDSverigedemokraterna1 5807,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0795,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0555,2 %
VVänsterpartiet9494,7 %
Övriga partier1920,9 %

Landstingsvalet 2010 i Falköping

Landstingsvalet 2010 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 37632,2 %
MModeraterna4 89724,7 %
CCenterpartiet1 8919,5 %
KDKristdemokraterna1 7038,6 %
SDSverigedemokraterna1 3106,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9835,0 %
MPMiljöpartiet de gröna9624,9 %
VVänsterpartiet8584,3 %
SPVGSPVG6993,5 %
Övriga partier1250,6 %

Kommunvalet 2010 i Falköping

Kommunvalet 2010 i Falköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 59233,0 %
MModeraterna5 02225,1 %
CCenterpartiet2 15910,8 %
KDKristdemokraterna1 7989,0 %
SDSverigedemokraterna1 7118,6 %
MPMiljöpartiet de gröna9754,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9124,6 %
VVänsterpartiet8114,1 %
Övriga partier230,1 %

Partiernas utveckling i Falköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Falköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Falköping per valår
Parti200620102014201820222026
S36,3 %31,2 %32,3 %29,2 %29,7 %27,9 %
M22,3 %27,8 %19,9 %16,8 %17,3 %18,1 %
C12,6 %9,3 %9,2 %9,9 %7,1 %6,6 %
KD9,6 %7,8 %6,1 %9,1 %7,6 %8,7 %
SD4,2 %7,8 %17,5 %20,9 %25,1 %21,3 %
MP3,6 %5,3 %4,9 %3,1 %3,5 %4,4 %
L4,4 %5,2 %3,4 %3,7 %3,2 %4,3 %
V4,7 %4,7 %4,2 %5,9 %4,9 %6,8 %
Övr2,2 %0,9 %2,5 %1,4 %1,6 %1,9 %
Valdeltagande82,1 %84,7 %87,2 %87,4 %85,1 %86,1 %

Valdeltagande i Falköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Falköping 2010

Så skiljer sig Falköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 9,3 % i Falköping mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 2,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +2,7
  • KD +2,2
  • SD +2,1
  • S +0,5

Svagare än i riket

  • M −2,2
  • MP −2,0
  • FP −1,9
  • V −0,9

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Falköping, från 22,3 % till 27,8 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,3 % till 31,2 % (−5,0).

  • M +5,5
  • S −5,0
  • SD +3,6
  • C −3,4
  • KD −1,8
  • MP +1,7
  • FP +0,8
  • V −0,1

Valdeltagande i Falköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,7 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Falköping på plats 132 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Falköping är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Ranten-Grönelund till 89,3 % i Bestorp-Mösseberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ranten-Grönelund (44,2 %) och sitt svagaste i Vartofta (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 10 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Falköping är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,1 % i kommunvalet mot 27,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.

  • M −2,7
  • S +1,7
  • C +1,5
  • KD +1,2
  • SD +0,8
  • FP −0,6
  • V −0,6
  • MP −0,4

Största parti i Falköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Falköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Falköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,9 %86,1 %
2022Socialdemokraterna29,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna29,2 %87,4 %
2014Socialdemokraterna32,3 %87,2 %
2010Socialdemokraterna31,2 %84,7 %
2006Socialdemokraterna36,3 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Falköping 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Falköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Falköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergslidenS34,6 %S37,1 %81,5 %
Bestorp-MössebergM30,5 %S30,8 %89,3 %
BroddetorpM29,4 %C27,7 %89,1 %
CentrumS33,0 %S37,3 %81,9 %
Dotorp-TåstorpS42,9 %S47,9 %82,7 %
FlobyS35,0 %S34,5 %78,8 %
FredriksbergS43,4 %S44,5 %81,8 %
GudhemS29,1 %S30,2 %86,9 %
Kinnarp-SlutarpM30,6 %S30,6 %87,9 %
KyrkerörS35,1 %S36,2 %78,9 %
KättilstorpM26,7 %S27,9 %84,4 %
OdensbergM28,2 %M27,0 %87,8 %
Ranten-GrönelundS44,2 %S43,1 %78,4 %
StenstorpS37,3 %S39,8 %84,9 %
StenstorpsbygdenM31,4 %M27,0 %86,4 %
Södra Bestorp-Nedre MössebergM30,5 %S28,7 %84,5 %
VartoftaM33,9 %M32,5 %86,0 %
Vilhelmsberg-ÅttagårdS42,4 %S43,7 %83,3 %
VilskeM31,0 %M28,7 %83,5 %
ÅsarpM27,8 %M26,8 %85,3 %

Utforska valdistrikten i Falköping på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010