Valresultat Tibro 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Tibro med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,9 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tibro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 8 160
- Avgivna röster
- 6 924
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 485 | 36,4 % |
| MModeraterna | 1 597 | 23,4 % |
| KDKristdemokraterna | 681 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 496 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 493 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 435 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 300 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 292 | 4,3 % |
| Övriga partier | 44 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 413 | 36,9 % |
| MModeraterna | 1 178 | 18,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 670 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 610 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 537 | 8,2 % |
| SPVGSPVG | 315 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 301 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 246 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 214 | 3,3 % |
| Övriga partier | 49 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Tibro
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 412 | 35,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 362 | 20,3 % |
| MModeraterna | 1 042 | 15,5 % |
| KDKristdemokraterna | 730 | 10,9 % |
| CCenterpartiet | 593 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 256 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 234 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 91 | 1,4 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Tibro 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tibro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,9 procentenheter).
- S
- M
- KD
- C
- L
- SD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 36,4 % | 37,1 % | 31,2 % | 31,7 % | 28,9 % |
| M | 19,6 % | 23,4 % | 16,9 % | 16,3 % | 16,3 % | 18,2 % |
| KD | 10,3 % | 10,0 % | 7,0 % | 9,7 % | 8,6 % | 9,2 % |
| C | 9,8 % | 7,3 % | 7,3 % | 8,3 % | 6,3 % | 6,1 % |
| L | 7,0 % | 7,2 % | 4,7 % | 5,5 % | 4,3 % | 5,0 % |
| SD | 3,3 % | 6,4 % | 16,8 % | 21,1 % | 25,6 % | 22,6 % |
| MP | 2,8 % | 4,4 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,8 % |
| V | 4,6 % | 4,3 % | 3,6 % | 4,6 % | 3,7 % | 5,4 % |
| Övr | 2,3 % | 0,6 % | 2,1 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 81,3 % | 84,9 % | 87,7 % | 88,1 % | 84,5 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Tibro 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tibro 2010
Så skiljer sig Tibro från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 23,4 % i Tibro mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,8
- KD +4,4
- C +0,7
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −6,7
- MP −2,9
- V −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tibro, från 19,6 % till 23,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,3 % till 36,4 % (−3,9).
- S −3,9
- M +3,8
- SD +3,1
- C −2,5
- MP +1,6
- KD −0,3
- V −0,3
- FP +0,2
Valdeltagande i Tibro
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tibro på plats 120 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tibro är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Tibro 4 till 88,8 % i Tibro 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tibro 2 (40,4 %) och sitt svagaste i Tibro 5 (29,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tibro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 20,3 % i kommunvalet mot 7,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,0 procentenheter.
- FP +13,0
- M −7,9
- MP −3,0
- SD −2,6
- C +1,5
- KD +0,9
- V −0,8
- S −0,6
Största parti i Tibro sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tibro i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Tibro 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tibro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Tibro 1 | S | 34,5 % | S | 34,9 % | 79,8 % |
| Tibro 2 | S | 40,4 % | S | 38,0 % | 81,7 % |
| Tibro 3 | S | 38,9 % | S | 40,1 % | 85,0 % |
| Tibro 4 | S | 40,3 % | S | 40,1 % | 77,5 % |
| Tibro 5 | M | 29,4 % | S | 30,5 % | 88,8 % |
| Tibro 6 | S | 34,5 % | S | 31,2 % | 86,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010