Valresultat Sotenäs 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Sotenäs med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sotenäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 7 464
- Avgivna röster
- 6 340
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 453 | 39,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 707 | 27,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 512 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 502 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 286 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 272 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 261 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 235 | 3,7 % |
| Övriga partier | 41 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 376 | 38,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 674 | 27,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 511 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 413 | 6,8 % |
| SPVGSPVG | 295 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 246 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 217 | 3,6 % |
| CCenterpartiet | 201 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 148 | 2,4 % |
| Övriga partier | 25 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Sotenäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 279 | 36,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 886 | 30,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 657 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 367 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 283 | 4,5 % |
| NSPNSP | 232 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 220 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 204 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 91 | 1,5 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Sotenäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sotenäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+9,2 procentenheter).
- M
- S
- L
- KD
- C
- MP
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,9 % | 39,1 % | 31,4 % | 24,7 % | 22,0 % | 25,0 % |
| S | 31,9 % | 27,2 % | 29,1 % | 24,9 % | 28,0 % | 24,0 % |
| L | 10,4 % | 8,2 % | 6,6 % | 5,3 % | 5,5 % | 7,6 % |
| KD | 9,7 % | 8,0 % | 5,4 % | 8,1 % | 7,6 % | 8,3 % |
| C | 6,3 % | 4,6 % | 5,2 % | 7,9 % | 5,6 % | 5,5 % |
| MP | 3,3 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,2 % |
| SD | 2,1 % | 4,2 % | 12,4 % | 20,5 % | 24,2 % | 20,9 % |
| V | 3,7 % | 3,7 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,0 % | 3,4 % |
| Övr | 2,6 % | 0,7 % | 2,2 % | 1,1 % | 0,9 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,6 % | 84,9 % | 86,4 % | 88,2 % | 88,3 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Sotenäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sotenäs 2010
Så skiljer sig Sotenäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 39,1 % i Sotenäs mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +9,1
- KD +2,4
- FP +1,1
Svagare än i riket
- S −3,4
- MP −3,0
- C −2,0
- V −1,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Sotenäs, från 29,9 % till 39,1 % (+9,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,9 % till 27,2 % (−4,7).
- M +9,2
- S −4,7
- FP −2,2
- SD +2,0
- C −1,8
- KD −1,7
- MP +1,0
- V +0,0
Valdeltagande i Sotenäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sotenäs på plats 114 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sotenäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Kungshamn norra till 86,3 % i Smögen.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Smögen (50,1 %) och sitt svagaste i Hunnebostrand (30,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sotenäs är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,3 % i kommunvalet mot 27,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,1 procentenheter.
- S +3,1
- SD −2,7
- M −2,5
- FP +2,4
- KD −2,1
- MP −0,8
- V −0,5
- C −0,0
Största parti i Sotenäs sedan 2006
Största parti har skiftat i Sotenäs under perioden 2006–2010: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 25,0 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 88,2 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,4 % | 86,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 39,1 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 80,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Sotenäs 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Sotenäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Askum-Tossene | M | 35,6 % | M | 34,8 % | 82,3 % |
| Hunnebostrand | S | 32,9 % | S | 39,5 % | 82,6 % |
| Kungshamn norra | M | 37,4 % | S | 34,4 % | 79,3 % |
| Kungshamn södra | M | 44,6 % | M | 43,7 % | 82,9 % |
| Smögen | M | 50,1 % | M | 44,0 % | 86,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010