Valresultat Sotenäs 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Sotenäs med 31,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,5 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sotenäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Sotenäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,4 %
Röstberättigade
7 432
Avgivna röster
6 419
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Sotenäs

Riksdagsvalet 2014 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna1 99731,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 84829,1 %
SDSverigedemokraterna78812,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4216,6 %
KDKristdemokraterna3455,4 %
CCenterpartiet3295,2 %
VVänsterpartiet2503,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2353,7 %
FIFeministiskt initiativ1091,7 %
Övriga partier280,4 %

Landstingsvalet 2014 i Sotenäs

Landstingsvalet 2014 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 03833,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86730,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5008,2 %
SDSverigedemokraterna4697,7 %
KDKristdemokraterna3465,7 %
CCenterpartiet3055,0 %
VVänsterpartiet2644,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2614,3 %
Övriga partier681,1 %

Kommunvalet 2014 i Sotenäs

Kommunvalet 2014 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 31036,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 99231,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5328,4 %
SDSverigedemokraterna3936,2 %
CCenterpartiet3846,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2714,3 %
KDKristdemokraterna2243,5 %
VVänsterpartiet2123,3 %
Övriga partier170,3 %

Partiernas utveckling i Sotenäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sotenäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • L
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sotenäs per valår
Parti200620102014201820222026
M29,9 %39,1 %31,4 %24,7 %22,0 %25,0 %
S31,9 %27,2 %29,1 %24,9 %28,0 %24,0 %
SD2,1 %4,2 %12,4 %20,5 %24,2 %20,9 %
L10,4 %8,2 %6,6 %5,3 %5,5 %7,6 %
KD9,7 %8,0 %5,4 %8,1 %7,6 %8,3 %
C6,3 %4,6 %5,2 %7,9 %5,6 %5,5 %
V3,7 %3,7 %3,9 %4,7 %3,0 %3,4 %
MP3,3 %4,3 %3,7 %2,7 %3,2 %4,2 %
Övr2,6 %0,7 %2,2 %1,1 %0,9 %1,1 %
Valdeltagande80,6 %84,9 %86,4 %88,2 %88,3 %87,7 %

Valdeltagande i Sotenäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sotenäs 2014

Så skiljer sig Sotenäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 31,4 % i Sotenäs mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 8,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +8,1
  • FP +1,2
  • KD +0,9

Svagare än i riket

  • MP −3,2
  • S −1,9
  • V −1,8
  • FI −1,4

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sotenäs, från 4,2 % till 12,4 % (+8,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 39,1 % till 31,4 % (−7,7).

  • SD +8,2
  • M −7,7
  • KD −2,6
  • S +1,9
  • FP −1,5
  • FI +1,5
  • MP −0,6
  • C +0,6

Valdeltagande i Sotenäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sotenäs på plats 124 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sotenäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,7 % i Kungshamn norra till 85,6 % i Smögen.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Smögen (41,6 %) och sitt svagaste i Hunnebostrand (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sotenäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,2 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.

  • SD −6,2
  • M +5,0
  • S +2,3
  • KD −1,9
  • FP +1,8
  • C +0,9
  • V −0,6
  • MP +0,6

Största parti i Sotenäs sedan 2006

Största parti har skiftat i Sotenäs under perioden 2006–2014: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Sotenäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna25,0 %87,7 %
2022Socialdemokraterna28,0 %88,3 %
2018Socialdemokraterna24,9 %88,2 %
2014Moderaterna31,4 %86,4 %
2010Moderaterna39,1 %84,9 %
2006Socialdemokraterna31,9 %80,6 %

Valresultat per valdistrikt i Sotenäs 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Sotenäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sotenäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Askum-TosseneM28,7 %M34,4 %84,4 %
HunnebostrandS32,4 %S35,0 %84,5 %
Kungshamn norraS36,1 %S39,6 %78,7 %
Kungshamn södraM37,4 %M41,1 %85,3 %
SmögenM41,6 %M46,5 %85,6 %

Utforska valdistrikten i Sotenäs på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014