Valresultat Tanum 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Tanum med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (22,6 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tanum ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Tanum på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,6 %
Röstberättigade
9 821
Avgivna röster
8 402
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2014 i Tanum

Riksdagsvalet 2014 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 31027,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 94323,5 %
CCenterpartiet1 10813,4 %
SDSverigedemokraterna97411,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5516,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4285,2 %
VVänsterpartiet3294,0 %
KDKristdemokraterna3113,8 %
FIFeministiskt initiativ2633,2 %
Övriga partier680,8 %

Landstingsvalet 2014 i Tanum

Landstingsvalet 2014 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 00425,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 84123,2 %
CCenterpartiet1 31416,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6598,3 %
SDSverigedemokraterna6568,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5226,6 %
VVänsterpartiet4065,1 %
KDKristdemokraterna3234,1 %
SPVGSPVG1361,7 %
Övriga partier811,0 %

Kommunvalet 2014 i Tanum

Kommunvalet 2014 i Tanum: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 86122,6 %
MModeraterna1 84722,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 84622,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)94111,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6107,4 %
SDSverigedemokraterna5847,1 %
VVänsterpartiet3304,0 %
KDKristdemokraterna1601,9 %
Övriga partier410,5 %

Partiernas utveckling i Tanum 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tanum i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • SD
  • L
  • MP
  • Övr
  • V
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tanum per valår
Parti200620102014201820222026
M26,7 %32,6 %27,9 %22,9 %21,6 %22,8 %
S25,4 %22,0 %23,5 %22,7 %24,4 %22,2 %
C19,0 %15,4 %13,4 %12,4 %8,4 %8,8 %
SD2,2 %4,4 %11,8 %19,5 %24,1 %21,1 %
L8,8 %9,2 %6,7 %5,5 %4,4 %6,1 %
MP4,6 %6,3 %5,2 %3,5 %4,5 %5,5 %
Övr2,8 %1,0 %4,0 %1,8 %1,1 %1,5 %
V3,4 %3,4 %4,0 %5,1 %4,1 %4,1 %
KD7,1 %5,8 %3,8 %6,7 %7,4 %7,8 %
Valdeltagande79,1 %82,3 %85,6 %87,5 %86,4 %86,3 %

Valdeltagande i Tanum 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tanum 2014

Så skiljer sig Tanum från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 23,5 % i Tanum mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,3
  • M +4,6
  • FP +1,2
  • FI +0,1

Svagare än i riket

  • S −7,6
  • V −1,7
  • MP −1,7
  • SD −1,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tanum, från 4,4 % till 11,8 % (+7,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 32,6 % till 27,9 % (−4,8).

  • SD +7,4
  • M −4,8
  • FI +2,8
  • FP −2,6
  • KD −2,0
  • C −2,0
  • S +1,5
  • MP −1,1

Valdeltagande i Tanum

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,6 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tanum på plats 169 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tanum är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Tanumshede till 85,4 % i Hamburgsund.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Grebbestad (38,2 %) och sitt svagaste i Kville-Rabbalshede (18,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 2, Centerpartiet i 1 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tanum är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,6 % i kommunvalet mot 13,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.

  • C +9,3
  • M −5,4
  • FP +4,8
  • SD −4,7
  • FI −2,9
  • MP +2,3
  • KD −1,8
  • S −1,0

Största parti i Tanum sedan 2006

Största parti har skiftat i Tanum under perioden 2006–2014: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tanum per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna22,8 %86,3 %
2022Socialdemokraterna24,4 %86,4 %
2018Moderaterna22,9 %87,5 %
2014Moderaterna27,9 %85,6 %
2010Moderaterna32,6 %82,3 %
2006Moderaterna26,7 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tanum 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tanum. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tanum, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BullarenM24,4 %C42,6 %83,9 %
FjällbackaM34,4 %M29,0 %85,3 %
GrebbestadM38,2 %M35,5 %84,9 %
HamburgsundS27,0 %S23,0 %85,4 %
Kville-RabbalshedeC25,7 %C38,8 %85,2 %
Tanum-LurM27,9 %C26,7 %82,3 %
TanumshedeS32,8 %S32,1 %77,1 %

Utforska valdistrikten i Tanum på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014