Valresultat Herrljunga 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Herrljunga med 28,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Herrljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,6 %
- Röstberättigade
- 7 237
- Avgivna röster
- 6 339
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Herrljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 779 | 28,4 % |
| MModeraterna | 1 183 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 089 | 17,4 % |
| CCenterpartiet | 796 | 12,7 % |
| KDKristdemokraterna | 439 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 269 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 269 | 4,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 4,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 106 | 1,7 % |
| OVRövriga partier | 63 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2014 i Herrljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 878 | 30,8 % |
| MModeraterna | 1 151 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 849 | 13,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 727 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 468 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 369 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 251 | 4,1 % |
| Övriga partier | 113 | 1,9 % |
Kommunvalet 2014 i Herrljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 703 | 27,4 % |
| CCenterpartiet | 964 | 15,5 % |
| MModeraterna | 878 | 14,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 655 | 10,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 628 | 10,1 % |
| KVälKVäl | 577 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 353 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 252 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 176 | 2,8 % |
| Övriga partier | 24 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Herrljunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Herrljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,1 % | 27,2 % | 28,4 % | 24,8 % | 26,0 % | 23,1 % |
| M | 21,1 % | 24,7 % | 18,9 % | 16,8 % | 16,3 % | 19,2 % |
| SD | 3,6 % | 7,9 % | 17,4 % | 21,8 % | 26,4 % | 23,4 % |
| C | 15,6 % | 13,0 % | 12,7 % | 12,4 % | 9,1 % | 8,4 % |
| KD | 10,5 % | 9,0 % | 7,0 % | 8,8 % | 9,4 % | 10,2 % |
| V | 4,9 % | 4,9 % | 4,3 % | 6,0 % | 4,7 % | 5,0 % |
| MP | 3,1 % | 5,3 % | 4,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 3,9 % |
| L | 6,9 % | 7,2 % | 4,2 % | 4,9 % | 3,7 % | 4,4 % |
| Övr | 3,0 % | 0,7 % | 2,7 % | 1,7 % | 1,7 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 85,6 % | 87,6 % | 88,8 % | 87,4 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Herrljunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Herrljunga 2014
Så skiljer sig Herrljunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 12,7 % i Herrljunga mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,6
- SD +4,5
- KD +2,4
- OVR +0,0
Svagare än i riket
- M −4,4
- S −2,6
- MP −2,6
- FI −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Herrljunga, från 7,9 % till 17,4 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,7 % till 18,9 % (−5,8).
- SD +9,5
- M −5,8
- FP −3,0
- KD −2,0
- FI +1,5
- S +1,3
- MP −1,0
- OVR +0,9
Valdeltagande i Herrljunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,6 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Herrljunga på plats 66 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Herrljunga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,6 % i Gäsene Östra till 83,1 % i Herrljunga Västra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrljunga Centrum (39,1 %) och sitt svagaste i Gäsene Östra (12,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Herrljunga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,1 % i kommunvalet mot 17,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- SD −7,3
- FP +6,3
- M −4,8
- C +2,8
- MP −1,5
- KD −1,3
- S −1,0
- V −0,2
Största parti i Herrljunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Herrljunga under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 23,4 % | 86,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,4 % | 87,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,8 % | 88,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Herrljunga 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Herrljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gäsene Östra | M | 25,7 % | C | 27,2 % | 69,6 % |
| Herrljunga Centrum | S | 39,1 % | S | 39,8 % | 78,2 % |
| Herrljunga Västra | S | 29,5 % | S | 29,9 % | 83,1 % |
| Herrljunga Östra | S | 26,9 % | S | 30,7 % | 77,7 % |
| Ljung | S | 29,7 % | S | 24,2 % | 77,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014