Valresultat Skara 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Skara med 34,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 14 312
- Avgivna röster
- 12 463
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 249 | 34,5 % |
| MModeraterna | 2 643 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 976 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 955 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 660 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 540 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 521 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 439 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 242 | 2,0 % |
| Övriga partier | 107 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 386 | 36,3 % |
| MModeraterna | 2 626 | 21,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 429 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 1 159 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 696 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 674 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 537 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 433 | 3,6 % |
| Övriga partier | 141 | 1,2 % |
Kommunvalet 2014 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 334 | 35,5 % |
| MModeraterna | 3 021 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 431 | 11,7 % |
| CCenterpartiet | 1 331 | 10,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 625 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 596 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 402 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 395 | 3,2 % |
| Övriga partier | 71 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Skara 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,4 % | 34,5 % | 30,4 % | 31,7 % | 27,6 % |
| M | 25,4 % | 29,4 % | 21,4 % | 19,3 % | 18,8 % | 19,9 % |
| SD | 3,0 % | 5,6 % | 16,0 % | 20,2 % | 24,5 % | 22,0 % |
| C | 9,1 % | 7,3 % | 7,7 % | 8,4 % | 6,5 % | 6,5 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 4,3 % |
| V | 4,8 % | 4,6 % | 4,4 % | 6,0 % | 4,6 % | 7,4 % |
| KD | 6,7 % | 5,5 % | 4,2 % | 6,9 % | 6,0 % | 6,7 % |
| L | 6,1 % | 5,8 % | 3,6 % | 3,6 % | 3,2 % | 4,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 2,8 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,3 % | 87,1 % | 87,7 % | 84,9 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Skara 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skara 2014
Så skiljer sig Skara från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 34,5 % i Skara mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,4
- SD +3,2
- C +1,6
Svagare än i riket
- M −1,9
- FP −1,9
- MP −1,5
- V −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Skara, från 5,6 % till 16,0 % (+10,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,4 % till 21,4 % (−7,9).
- SD +10,4
- M −7,9
- FP −2,2
- FI +1,6
- KD −1,3
- MP −1,0
- C +0,5
- V −0,2
Valdeltagande i Skara
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Skara på plats 85 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skara är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,0 % i Skara 1 till 90,1 % i Varnhem-Eggby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skara 1 (51,6 %) och sitt svagaste i Varnhem-Eggby (25,5 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skara är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,7 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,3 procentenheter.
- SD −4,3
- M +3,3
- C +3,2
- S +1,1
- KD −0,9
- V +0,5
- FP −0,3
- MP −0,2
Största parti i Skara sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skara i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Skara 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ardala | S | 29,0 % | S | 29,2 % | 86,9 % |
| Axvall | S | 32,5 % | S | 34,5 % | 86,0 % |
| Skara 1 | S | 51,6 % | S | 52,0 % | 78,0 % |
| Skara 2 | S | 30,6 % | S | 31,5 % | 86,6 % |
| Skara 3 | S | 34,4 % | S | 36,0 % | 78,6 % |
| Skara 4 | S | 38,6 % | S | 39,0 % | 85,2 % |
| Skara 5 | S | 36,3 % | S | 38,4 % | 85,9 % |
| Skara 6 | S | 36,7 % | S | 37,6 % | 86,3 % |
| Skara 7 | S | 37,1 % | S | 37,6 % | 83,5 % |
| Varnhem-Eggby | S | 25,5 % | M | 27,5 % | 90,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014