Valresultat Mariestad 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Mariestad med 37,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mariestad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 18 932
- Avgivna röster
- 16 265
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2014 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 968 | 37,1 % |
| MModeraterna | 3 524 | 21,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 179 | 13,6 % |
| CCenterpartiet | 1 032 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 843 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 820 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 746 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 581 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 266 | 1,7 % |
| Övriga partier | 106 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 037 | 38,9 % |
| MModeraterna | 3 463 | 22,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 310 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 1 108 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 983 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 864 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 855 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 715 | 4,6 % |
| Övriga partier | 170 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Mariestad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 045 | 31,8 % |
| MModeraterna | 4 555 | 28,7 % |
| CCenterpartiet | 1 314 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 179 | 7,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 948 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 805 | 5,1 % |
| MaPMaP | 699 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 691 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 620 | 3,9 % |
| Övriga partier | 29 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mariestad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mariestad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,5 % | 37,1 % | 37,1 % | 33,0 % | 34,2 % | 30,8 % |
| M | 23,5 % | 28,1 % | 21,9 % | 19,9 % | 20,3 % | 21,6 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 13,6 % | 17,6 % | 22,9 % | 20,1 % |
| C | 6,8 % | 5,3 % | 6,4 % | 8,3 % | 5,5 % | 5,7 % |
| V | 6,0 % | 5,9 % | 5,2 % | 6,0 % | 4,6 % | 5,5 % |
| MP | 3,7 % | 6,1 % | 5,1 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,0 % |
| KD | 7,7 % | 5,7 % | 4,6 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,8 % |
| L | 4,9 % | 5,6 % | 3,6 % | 3,7 % | 2,4 % | 3,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 83,8 % | 85,9 % | 87,5 % | 86,3 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mariestad 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mariestad 2014
Så skiljer sig Mariestad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,1 % i Mariestad mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,1
- SD +0,7
- C +0,3
- KD +0,1
Svagare än i riket
- FP −1,8
- MP −1,8
- FI −1,5
- M −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Mariestad, från 5,2 % till 13,6 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,1 % till 21,9 % (−6,2).
- SD +8,4
- M −6,2
- FP −1,9
- FI +1,4
- C +1,1
- KD −1,1
- MP −1,0
- V −0,7
Valdeltagande i Mariestad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,9 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Mariestad på plats 147 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mariestad är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Marieholm till 90,3 % i Högelid.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Leverstad (48,8 %) och sitt svagaste i Hassle-Torsö (30,2 %). Partiet var största parti i samtliga 14 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mariestad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,0 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- SD −7,6
- M +6,7
- S −5,4
- V +2,2
- C +1,8
- KD −0,7
- FP +0,7
- MP −0,0
Största parti i Mariestad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mariestad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 86,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,1 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,5 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Mariestad 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Mariestad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grangärdet | S | 45,3 % | S | 40,4 % | 85,7 % |
| Hassle-Torsö | S | 30,2 % | M | 29,7 % | 82,7 % |
| Högelid | S | 40,0 % | S | 34,0 % | 90,3 % |
| Ladukärr | S | 38,6 % | S | 33,0 % | 85,0 % |
| Leksberg | S | 38,4 % | S | 32,5 % | 89,6 % |
| Leverstad | S | 48,8 % | S | 42,8 % | 79,0 % |
| Lockerud-Ekudden | S | 36,4 % | M | 32,9 % | 84,6 % |
| Lugnås | S | 30,2 % | S | 27,4 % | 85,9 % |
| Lyrestad-Sjötorp | S | 33,5 % | M | 28,5 % | 80,7 % |
| Madlyckan | S | 38,0 % | S | 31,6 % | 84,6 % |
| Marieholm | S | 47,6 % | S | 40,3 % | 78,4 % |
| Näset | S | 33,0 % | M | 37,5 % | 81,8 % |
| Trädgården | S | 36,9 % | S | 32,2 % | 81,2 % |
| Ullervad-Tidavad | S | 30,5 % | M | 31,8 % | 86,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2014 · Alla kommuner 2014