Valresultat Tranemo 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Tranemo med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranemo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,9 %
- Röstberättigade
- 8 799
- Avgivna röster
- 7 554
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Tranemo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 384 | 32,0 % |
| MModeraterna | 1 986 | 26,7 % |
| CCenterpartiet | 1 048 | 14,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 514 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 439 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 410 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 363 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 231 | 3,1 % |
| Övriga partier | 68 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Tranemo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 505 | 34,2 % |
| MModeraterna | 1 537 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 1 291 | 17,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 408 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 406 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 357 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 322 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 226 | 3,1 % |
| SPVGSPVG | 193 | 2,6 % |
| Övriga partier | 80 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Tranemo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 672 | 35,8 % |
| CCenterpartiet | 1 706 | 22,9 % |
| MModeraterna | 1 407 | 18,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 418 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 361 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 314 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 305 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 236 | 3,2 % |
| Övriga partier | 46 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Tranemo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tranemo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,2 % | 32,0 % | 33,3 % | 29,9 % | 30,0 % | 27,5 % |
| M | 21,0 % | 26,7 % | 20,4 % | 17,9 % | 19,1 % | 19,3 % |
| C | 17,7 % | 14,1 % | 13,2 % | 14,0 % | 8,7 % | 8,7 % |
| SD | 3,9 % | 6,9 % | 15,4 % | 19,8 % | 24,3 % | 21,3 % |
| L | 5,7 % | 5,9 % | 3,5 % | 3,8 % | 2,9 % | 3,8 % |
| KD | 6,5 % | 5,5 % | 4,1 % | 6,2 % | 6,5 % | 8,1 % |
| MP | 3,0 % | 4,9 % | 4,5 % | 2,7 % | 3,0 % | 3,5 % |
| V | 3,5 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,5 % | 4,1 % | 6,1 % |
| Övr | 2,4 % | 0,9 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 85,9 % | 86,7 % | 88,2 % | 85,9 % | 84,7 % |
Valdeltagande i Tranemo 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tranemo 2010
Så skiljer sig Tranemo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,1 % i Tranemo mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,5
- S +1,4
- SD +1,2
Svagare än i riket
- M −3,4
- V −2,5
- MP −2,5
- FP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tranemo, från 21,0 % till 26,7 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,2 % till 32,0 % (−4,2).
- M +5,6
- S −4,2
- C −3,6
- SD +3,1
- MP +1,9
- KD −1,0
- V −0,4
- FP +0,2
Valdeltagande i Tranemo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,9 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tranemo på plats 74 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tranemo är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Tranemo-Gudarp till 87,8 % i Dalstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Limmared (47,2 %) och sitt svagaste i Ambjörnarp-Sjötofta (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranemo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,9 % i kommunvalet mot 14,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,8 procentenheter.
- C +8,8
- M −7,8
- S +3,8
- SD −1,3
- KD −1,3
- FP −1,1
- MP −0,8
- V +0,1
Största parti i Tranemo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tranemo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 84,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 85,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tranemo 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Tranemo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ambjörnarp-Sjötofta | M | 27,0 % | C | 32,7 % | 86,8 % |
| Dalstorp | S | 27,9 % | C | 32,3 % | 87,8 % |
| Grimsås | S | 28,6 % | S | 33,3 % | 87,1 % |
| Limmared | S | 47,2 % | S | 53,5 % | 78,3 % |
| Länghem | M | 33,0 % | S | 30,0 % | 84,0 % |
| Tranemo Västra | S | 34,1 % | S | 37,1 % | 87,2 % |
| Tranemo Östra | S | 36,2 % | S | 39,6 % | 84,6 % |
| Tranemo-Gudarp | S | 39,1 % | S | 43,5 % | 77,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010