Valresultat Gullspång 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Gullspång med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,2 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Gullspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 3 990
- Avgivna röster
- 3 436
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 202 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 809 | 23,9 % |
| MModeraterna | 470 | 13,9 % |
| CCenterpartiet | 291 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 200 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 184 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 84 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 75 | 2,2 % |
| Övriga partier | 74 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 248 | 37,2 % |
| MModeraterna | 613 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 491 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 317 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 216 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 196 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 131 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 71 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 42 | 1,3 % |
| Övriga partier | 31 | 0,9 % |
Kommunvalet 2018 i Gullspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 148 | 33,2 % |
| MModeraterna | 927 | 26,8 % |
| CCenterpartiet | 345 | 10,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 330 | 9,5 % |
| RättvRättv | 200 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 148 | 4,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 141 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 130 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 43 | 1,2 % |
| Övriga partier | 44 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Gullspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Gullspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,5 % | 43,9 % | 42,3 % | 35,5 % | 34,5 % | 29,9 % |
| SD | 3,6 % | 6,2 % | 16,4 % | 23,9 % | 29,4 % | 25,4 % |
| M | 17,7 % | 22,7 % | 16,0 % | 13,9 % | 14,2 % | 18,2 % |
| C | 11,2 % | 7,5 % | 7,9 % | 8,6 % | 5,9 % | 5,8 % |
| V | 5,3 % | 5,1 % | 5,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,9 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,8 % | 5,4 % | 5,0 % | 6,0 % |
| L | 4,6 % | 4,9 % | 2,4 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,1 % |
| MP | 3,0 % | 3,7 % | 3,1 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,3 % |
| Övr | 4,3 % | 0,7 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 85,3 % | 86,1 % | 83,4 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Gullspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Gullspång 2018
Så skiljer sig Gullspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 35,5 % i Gullspång mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,2
- SD +6,3
Svagare än i riket
- M −6,0
- L −3,0
- MP −2,2
- V −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Gullspång, från 16,4 % till 23,9 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,3 % till 35,5 % (−6,8).
- SD +7,5
- S −6,8
- M −2,1
- KD +1,7
- ÖVR −1,1
- FI −0,9
- MP −0,9
- C +0,7
Valdeltagande i Gullspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,1 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Gullspång på plats 210 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Gullspång är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Hova till 84,8 % i Amnehärads Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Amnehärads Norra (41,7 %) och sitt svagaste i Hova (27,7 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Gullspång är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,5 % i kommunvalet mot 23,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,3 procentenheter.
- SD −14,3
- M +13,0
- KD −4,8
- S −2,3
- V −1,6
- C +1,4
Största parti i Gullspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Gullspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 83,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 86,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Gullspång 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Gullspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Amnehärads Norra | S | 41,7 % | S | 37,7 % | 82,2 % |
| Amnehärads Södra | S | 40,4 % | S | 39,4 % | 84,8 % |
| Hova | S | 27,7 % | M | 33,7 % | 80,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018