Valresultat Hjo 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Hjo med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,6 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hjo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 7 094
- Avgivna röster
- 6 306
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 709 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 216 | 19,5 % |
| MModeraterna | 1 162 | 18,6 % |
| CCenterpartiet | 613 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 600 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 252 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 222 | 3,6 % |
| Övriga partier | 75 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 718 | 28,2 % |
| MModeraterna | 1 234 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 938 | 15,4 % |
| KDKristdemokraterna | 655 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 570 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 285 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 202 | 3,3 % |
| Övriga partier | 83 | 1,4 % |
Kommunvalet 2018 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 029 | 32,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 548 | 24,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 898 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 626 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 388 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 360 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 290 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 64 | 1,0 % |
| Övriga partier | 18 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Hjo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hjo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % | 30,8 % | 30,8 % | 27,4 % | 29,5 % | 26,2 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 14,5 % | 19,5 % | 22,6 % | 20,5 % |
| M | 25,5 % | 28,8 % | 23,0 % | 18,6 % | 18,7 % | 20,5 % |
| C | 9,2 % | 7,3 % | 7,8 % | 9,8 % | 6,6 % | 6,4 % |
| KD | 10,1 % | 8,4 % | 6,4 % | 9,6 % | 9,5 % | 9,6 % |
| V | 4,4 % | 4,6 % | 4,6 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,4 % |
| L | 5,9 % | 7,5 % | 5,1 % | 4,0 % | 3,5 % | 5,0 % |
| MP | 4,3 % | 6,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,4 % | 5,5 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,2 % | 86,0 % | 88,2 % | 88,9 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Hjo 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hjo 2018
Så skiljer sig Hjo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 9,6 % i Hjo mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 3,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,3
- SD +2,0
- C +1,2
Svagare än i riket
- V −1,8
- L −1,4
- M −1,2
- S −0,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Hjo, från 14,5 % till 19,5 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,0 % till 18,6 % (−4,4).
- SD +5,0
- M −4,4
- S −3,4
- KD +3,3
- C +2,1
- MP −1,9
- V +1,6
- FI −1,3
Valdeltagande i Hjo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Hjo på plats 63 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hjo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,9 % i Hjo 4 till 90,5 % i Hjo 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjo 3 (33,2 %) och sitt svagaste i Hjo 6 (21,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hjo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,6 % i kommunvalet mot 18,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,0 procentenheter.
- M +14,0
- SD −5,1
- KD −3,4
- MP −2,5
- S −2,5
- L +0,6
- V −0,4
- C +0,2
Största parti i Hjo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hjo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 88,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 82,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hjo 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hjo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hjo 1 | M | 24,2 % | M | 40,8 % | 89,8 % |
| Hjo 2 | S | 27,2 % | M | 33,7 % | 88,4 % |
| Hjo 3 | S | 33,2 % | S | 31,5 % | 86,7 % |
| Hjo 4 | S | 32,4 % | M | 30,6 % | 83,9 % |
| Hjo 5 | SD | 30,3 % | M | 28,5 % | 90,5 % |
| Hjo 6 | SD | 23,1 % | M | 23,8 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018